HSUP BASE néven középiskolásoknak indít képzést innovációs ismeretekről, startup alapításról és vállalkozásépítésről a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ). A program célja, hogy gyakorlatiorientált módon már középiskolás korban megismertesse a fiatalokat azon alapvető ismeretekkel, amely az innovatív vállalkozások alapításához szükséges. A NIÜ évente 800 millió forinttal járul hozzá a középiskolás és egyetemi tanulók innovációs ismereteinek bővítéséhez, ezzel erősítve a hazai innovatív vállalkozói utánpótlást.
A Hungarian Startup University Program (HSUP) immár ötödik éve vezeti be az egyetemi hallgatókat az innovatív, technológiavezérelt vállalkozásindítás és az innovációs ökoszisztéma alapjaiba. A program célja, hogy gyakorlati tudást adjon át a startupok világáról, miközben ösztöndíjjal támogatja a legígéretesebb ötletek kidolgozását. A legjobban teljesítő hallgatók mentorálás mellett akár saját startupot is indíthatnak. A programban eddig közel 20 ezer egyetemi hallgató vett részt.
Az idén első alkalommal elinduló, a középiskolások diákokat célzó HSUP BASE program célja már az egészen fiatal, 14 és 19 év közötti diákok tehetséggondozása, a projektalapú szemlélet, valamint az alapvető innovatív alapítói ismeretek átadása. A programban részt vevő tanulóknak fél tanév áll a rendelkezésükre, hogy mentoraik segítségével kidolgozott üzleti és pénzügyi tervet készítsenek, valamint bizonyítsák, van kereslet a termékötletükre.
Az idén debütáló pilot program első csoportjának résztvevői a Magyar Innovációs Szövetséggel együttműködésben, az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) piaci potenciállal rendelkező döntős projektjei közül kerültek ki, amelyhez szeptembertől a Selye János Diáklabor-hálózat csatlakozik. Az érdeklődő diákok jelenleg startup alapokkal, piackutatással, prototípus fejlesztéssel, vezetői készségekkel és üzleti tervezéssel ismerkednek. A pilot programban résztvevő diákoknak 2025 decemberében, a szeptemberben csatlakozóknak a tanév végén lesz lehetőségük kidolgozott ötleteik szakmai zsűri és befektetők előtt való bemutatására, a HSUP visszatérő elemének számító Demo Day-en.
A HSUP BASE program keretein belül a 2025-26-os tanévben várhatóan 40-50 termék- vagy szolgáltatásötlet kidolgozása valósul meg, 2026 szeptemberétől pedig minden érdeklődő fiatal innovátor számára elérhetővé válik a Nemzeti Innovációs Ügynökség középiskolásokra szabott projektfejlesztési és mentorálási programja.
Budapesten gyűlnek össze a világ vezető Deep Tech szakértői
Űr-, bio- és orvostechnológia, kiberbiztonság – többek között ezeket az aktuális témákat járja körül a CONNEXIONS – CEE Deep Tech Summit. A 2025. szeptember 11-én Budapesten zajló eseményen ráadásul olyan neves, nemzetközi szinten jegyzett szakemberek osztják meg gondolataikat, mint például Greg Williams, a WIRED magazin globális szerkesztőségének helyettes vezetője; Paul Wang, a Hongkongi Egyetem technológiai transzfer igazgatója vagy Cecilia des Courtis, a Hello Tomorrow vezérigazgatója.
Az innováció különleges, tudományos és műszaki áttöréseken alapuló ága, a Deep Tech kerül a középpontba 2025. szeptember 11-én Budapesten, a Bálna Honvédelmi Központban megrendezendő CONNEXIONS – CEE Deep Tech Summit keretében. A nemzetközi konferencia célja, hogy megerősítse a magyar és a kelet-közép-európai régió mélytechnológiai ökoszisztémájának nemzetközi láthatóságát, és hozzájáruljon a tudásalapú gazdasági versenyképesség növeléséhez.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség szervezésében, a Hungarian Innovation Week kiemelt eseményeként megvalósuló csúcstalálkozó első alkalommal hívja össze a Deep Tech világ vezető szereplőit: nemzetközi befektetőket, kutatókat, technológiatranszfer-szakértőket, startupalapítókat és kormányzati döntéshozókat.
A konferencia kiemelt témái között szerepelnek az élettudományok (biotech és medtech), az űrtechnológia, valamint a védelem és (kiber)biztonság területei – vagyis azok a szegmensek, amelyeken nagy valószínűséggel a következő évek technológiai és gazdasági fejlődése alapszik majd.
A program során a résztvevők inspiráló előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt, valamint kapcsolatokat építhetnek. Az esemény vendégei között olyan nemzetközi véleményformálók és szaktekintélyek szerepelnek, mint Greg Williams, a WIRED magazin globális szerkesztőségének helyettes vezetője; Cecilia des Courtis, a Hello Tomorrow vezérigazgatója; Paul Wang, a Hongkongi Egyetem technológiai transzfer igazgatója; Christian Szegedy, az xAI társalapítója; Julian Laufs, a német CyberAgentur innovációs vezetője; Linda Võeras, az észtországi Karma Ventures befektetési szakembere vagy éppen Nagy Szabolcs, a Turbine alapító-vezérigazgatója.
A CONNEXIONS célja nemcsak a kapcsolatépítés és a tudásmegosztás, hanem egy olyan szakmai tér megteremtése, ahol a régió Deep Tech szereplői nemzetközi színtéren is hallathatják a hangjukat – és új szövetségeket építhetnek egy fenntarthatóbb és innovatívabb jövő érdekében.
További információ és jegyvásárlás: connexions.niu.hu
