Hírlevél 5. szám HÍREK | Magyar Innovációs Szövetség Döntöttek a 2024. évi, 33. Magyar Innovációs Nagydíj pályázat legjobbjairól
A Magyar Innovációs Szövetség által felkért 32 fős, elismert tudósokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, Hankó Balázs bírálóbizottsági elnök képviseletében Kiss Ádám István az NKFIH elnökének vezetésével, meghozta döntését, és kiválasztotta a 2024. év legjobb, legjelentősebb innovációit. A Magyar Innovációs Nagydíj pályázati felhívására beérkezett 30 kiemelkedő innovációs teljesítményt bemutató pályázat legjobbjai 2025. március 26-án ünnepélyes keretek között az Országház Felsőházi Termében vehetik át a díjakat. Dr. Pakucs János, a Szervezőbizottság elnöke elmondta, hogy a szakmai zsűri agráriumi, informatikai, valamint környezetvédelmi tevékenységeket értékelt kiemelkedő színvonalúnak a 2024. évben elért jelentős innovációs teljesítményük alapján.
A 2024. évben a legjelentősebb innovációt elért szervezet részére a Magyar Innovációs Nagydíjat Latorczai János alelnök és a Magyar Innovációs Nagydíjbírálóbizottságának elnöke, Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter adja át. A társszervezetek díjait pedig az illetékes minisztériumok és hivatalok vezetői nyújtják át a leginnovatívabbnak ítélt szervezetek részére.
A 33. Magyar Innovációs Nagydíj a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség, az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala támogatásával valósul meg. MISZ elnökségi ülés
2025. február 20-án, a MISZ székhelyén került sor a MISZ idei első elnökségi ülésére.
Dr. Szabó Gábor, elnök vezetésével az elnökség áttekintette az elmúlt három hónap eseményeit, főbb feladatait, a feladatok végrehajtásának eredményeit.
A Tudományos Világkonferencia (World Science Forum), részeként 2024. november 21-23. között zajlott a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Innovációs Ügynökség szervezésében a Tudományos Expo a Szépművészeti Múzeumban. Szombaton a résztvevők egy panelbeszélgetést hallgathattak meg a 33. OTIO döntős kiválóságaival, Kertész Domokossal, Raposa Bálinttal és Vida Ákossal. A panel központi témája az OTIO szerepe volt a középiskolások természettudományi - műszaki karrierjének beindításában.
A Budapesti Műszaki SzC Neumann János Technikumában 2024. december 10-én a Magyar Innovációs Szövetség és a Nemzeti Innovációs Ügynökség támogatásával először rendezte meg az Ifjú Innovátorok Olimpiájának selejtezőjét. Minden díjazott (1-3. díj és 4 különdíj) bekerült az OTIO II. fordulójába, mindemellett a MISZ jóvoltából pénzjutalomban is részesültek.
A Magyar Innovációs Szövetség delegáltjaként Magyarországot Csáki Dominika képviselte a 2024. december 4-11. között megrendezett Stockholm International Youth Science Seminar-on. Hatalmas nemzetközi sikert ért el a Magyar Innovációs Szövetség által delegált csapat a Taiwan International Science Fair-en (TISF), az egyik legrangosabb nemzetközi tudományos kiállításon. Mindhárom magyar versenyző díjazásban részesült, Zsigó Dalma Kamilla dobogós, 3. helyet, Raposa Bálint és Ivánka Laura pedig 4. helyezést szerzett.
Idén először volt középiskolás TDK szekció 2025. február 6-8-ig a Semmelweis Egyetemen, melyre a 33. OTIO középiskolás két kiválósága, Simon Dorka-Boróka ésHajsz Natali Júlia is meghívást kapott. A lányok kiemelkedő teljesítményük miatt középiskolás különdíjban részesültek, Natali megkapta a Richter Gedeon különdíját is.
Rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára, 428 diáktól összesen 297 pályázat. A MISZ jelenleg azon dolgozik, hogy a verseny lebonyolítását tovább fejlesszük, a regionális igazgatók vezetésével 2025. szeptemberében regionális selejtezőkre kerüljön sor, mert az a cél, hogy a jelentkezők számát tovább emeljük. Ennek kapcsán számos elnökségi tag mondta el véleményét, illetve javaslatait.
2024. december 5-én 33. alkalommal hirdette meg a Szövetség kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat. Idén különösen intenzív volt a Nagydíj marketing tevékenysége, aminek köszönhetően sok volt a témába vágó interjú, cikk, médiamegjelenés. A Kulturális és Innovációs Minisztériummal közösen sajtótájékoztatót is tartottunk, ahol Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter és Birkner Zoltán, alelnök bejelentették a NIÜ-vel közös tehetséggondozást segítő új program elindítását, valamint ismertették az innovációs vállalati eredményeket elismerő Magyar Innovációs Nagydíj pályázat idei menetrendjét. Az elnökség dr. Pakucs János szervezőbizottsági elnök vezetésével értékelte a Nagydíj pályázatot és megvitatta a pályázat továbbfejlesztésének lehetőségeit.
A MISZ agrártagozata először vett részt a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián Siófokon, 2024. december 3-5 között. Az esemény mára az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban több mint 1200 fő részvételével. A MISZ-t Bőthe Csaba ügyvezető, Dr. Balla Zoltán agrár tagozat vezető, Némethné Riba Nikoletta marketing igazgató és Pazsák Zsófia ügyvezetőigazgató-helyettes képviselte az eseményen. Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke 2025.január 21-én fogadta Dr. Balla Zoltánt, a MISZ Agrár tagozat vezetőjét, valamint Bőthe Csaba ügyvezető igazgatót az Agrárkamara székházában, ahol a Nagydíj pályázattal kapcsolatos együttműködésről, illetve a startup tevékenységek összehangolásáról tárgyaltak.
A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz Irányító Hatósága országos roadshowja november 27-28-án Pécsre, december 12-én pedig Szegedre érkezett. Az esemény célja az volt, hogy bemutassa a Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz) aktualitásait, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozások digitális fejlesztési lehetőségeit. A program kiemelt eleme volt a Magyar Innovációs Szövetség előadása, melyet Pécsen Kristóf Péter alelnök, régiós igazgató tartott. Szegeden pedig Csóka Ildikó, választmányi tag, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai és fejlesztési főigazgatója tartott előadást, felhívva a regionális szervezetek figyelmét a MISZ-be történő belépésre és a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat lehetőségére.
Nagy érdeklődés mellett sikeresen lezajlott a Nagyvállalati Innovációs Klub második összejövetele, amelyre a 25 meghívott nagyvállalat 18 képviselője jött el. A klub ülésén Kiss Ádám NKFIH elnök tartott nagy érdeklődést kiváltó előadást, valamint felszólalásában Bagaméry Gergő igazgató beszélt a Mediso magyar nagyvállalattá fejlődéséről.
Az elnökségi ülésen személyesen mutatkozott be az elnökség tagjainak Mészáros Attila, a MISZ új kommunikációs vezetője, aki elmondta, elkötelezett abban, hogy a Magyar Innovációs Szövetség jelenlétét, szakmai tevékenységét markánsabban láthatóbbá tegye a médiumokban. Szerinte javítani kell a MISZ kommunikációját, hogy ne csak a főbb rendezvényekre összpontosítsanak, hanem egész évben szinten lehessen tartani a kommunikációt. A kommunikációs tervekkel kapcsolatosan számos vélemény és javaslat hangzott el az elnökségi tagok részéről.
Végezetül a következő időszak kiemelten fontos feladatait tekintette át az elnökség. A Magyar Innovációs Nagydíj ünnepélyes átadására március 26-án kerül sor az Országházban. Április elején tartjuk a soron következő MISZ választmányi ülést, májusban pedig a 2025. évi közgyűlést. Felfedezettjeink 2025
Vida Ákos, a 32. és 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia 1. díjasa nyerte el a Felfedezettjeink 2025 pályázat fődíját "Műszaki projektek fejlesztése" címmel a Magyar Innovációs Szövetség ajánlására. Ákos eredményeit a Pályázati Bizottság kiemelkedően magas színvonalúnak találta. A díj átadására az előre jelzetteknek megfelelően, az idei Kárpát-medencei Tehetségnapon kerül majd sor 2025. március 29-én.
Szabadalomkutatás
A 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia második fordulójába jutott versenyzői részére Szövetségünk szabadalomkutatást szervezett a Magyar Innovációs Szövetség székhelyén.
A személyes és online felkészítőre 2025. február 27-én került sor, ahol a 35 fiatal versenyző tájékoztatást kapott a különböző jogvédelmi formákról és önálló szabadalomkutatást végezhettek Takács Lászlóné, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának nyugdíjazott munkatársa segítő felügyelete mellett. Tudománykommunikációs tréning az OTIO második fordulójában
A 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia második fordulójában a versenyzők nemcsak szakmai tudásukat mélyíthetik el, hanem a hatékony tudománykommunikáció és előadásmód alapjait is elsajátíthatják. A tudománykommunikációs workshop 2025. március 8-án került megrendezésre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, ahol a résztvevők hasznos gyakorlati tanácsokat kaphattak a prezentációkészítés és a pitch-technika területén.
A rendezvényen neves szakemberek és mentorok segítették a versenyzőket. A programot Dr. JakabLászló, az OTIO zsűrijének elnöke nyitotta meg, majd Kutni Mátyás, a Nemzeti Innovációs Ügynökség edukációs igazgatója adott betekintést abba, hogy mitől lesz igazán ütős egy pitch. IvánkaGábor, a MAFITUD elnöke a nemzetközi versenyeken szerzett tapasztalatokról beszélt, míg ÁrendásCsaba OTIO zsűritag a kezdő startupok sikerének kulcsát osztott meg. A hatékony előadásmód és a jó prezentáció szabályait Mészáros Attila, a Magyar Innovációs Szövetség kommunikációs vezetője ismertetette.
A workshop egyik kiemelt része volt egy társadalmi eredetű probléma felvetése, amelyre a versenyzők megoldásokat dolgoztak ki. A délután során minden résztvevő lehetőséget kapott, hogy bemutassa saját pitchét és visszajelzést kapjon a MISZ munkatársaitól, Némethné Riba Nikoletta, marketing igazgatótól és Pazsák Zsófia ügyvezetőigazgató-helyettestől. A MISZ javaslatai a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentésére
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által hirdetett, a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére irányuló program kapcsán továbbra is nyitott volt a lehetőség újabb javaslatok, észrevételek benyújtására.
Az MKIK közvetlen felkérésére Szövetségünk is elküldte az összesített javaslatait a témában a 2025. február 28-i határidőre.
A javaslat teljes szövege az alábbi linken olvasható.
MISZ-Mediaworks szakmai egyeztetés közös konferenciákról
A Magyar Innovációs Szövetség 2025. február 24-én a Mediaworks Hungary Zrt.-velegyeztetett szakmai kérdésekben. A megbeszélés fő témája a tavaly megkezdett, közös konferenciaszervezéssel kapcsolatos együttműködés folytatása volt. A felek megállapodtak abban, hogy a MISZ több innovációval foglalkozó gazdasági és innovációs konferencia rendezvényen is a Mediaworks partnere lesz 2025-ben, valamint, hogy a Szövetség új, KKV-k számára tervezett pályázatának népszerűsítését, illetve a KKV innovátorok számára meghirdetendő InnoForum eseményt közösen szervezik meg.
Az egyeztetésen részt vett Door Tamás, a Mediaworks Hungary Zrt. innovációs és termékfejlesztési igazgatója. A Magyar Innovációs Szövetséget Bőthe Csaba, ügyvezető igazgató, Mészáros Attila, kommunikációs igazgató és Pazsák Zsófia, ügyvezetőigazgató-helyettes képviselte. "Innovatív üzleti modellek döntésmódszertana" kérdőív
Károlyi Henriett doktori tanulmányait az innováció területén folytatja, disszertációja témája az Üzleti modell innovációs stratégia, az üzleti modellek legegyszerűbb megfogalmazása hogyan ér el a vállalkozásom bevételeket, miből milyen tevékenységekkel és milyen szervezeti felépítéssel lehet a piacon érvényesülni. A vállalatok az innovációt általában szűk körben értelmezik technológiára, ahhoz azonban, hogy a vállalat profitáljon, annak a módszertanát is tanulmányozza hogyan lehet abból bevételt teremteni, az üzleti modell innovációk gazdasági oldalról fedik le ezt a kérdést.
Kutatását kitöltéseikkel támogathatják: https://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/1125341469/
Köszöntjük új tagJAINkat
Név | Heftner Group Kft.
Tagsorszám | 844
Cím | 2013 Pomáz, Vróci út 12.
Vezető | Heftnerné Kósa Zsófia, ügyvezető
Tevékenység:
A cég átfogó megoldásokat kínál a vállalatok digitális biztonságának és fejlődésének támogatására. GDPR- és adatvédelmi szolgáltatásaikkal segítenek a jogszabályi megfelelés biztosításában, minimalizálva az adatkezelési kockázatot. Innovációs és informatikai tanácsadásukkal hozzájárulnak a digitális transzformáció sikeréhez, optimalizálva az IT-infrastruktúrát és üzleti folyamatokat. Tűzfal bérlési és üzemeltetési szolgáltatásukkal saját fejlesztésű védelmi megoldásokat kínálnak, amelyek növelik a vállalatok adatbiztonságát és hálózati stabilitását.
Név | Sigma Technology Magyarország Kft.
Tagsorszám | 845
Cím | 1093 Budapest, Közraktár u. 30-32.
Vezető | Nagy György, ügyvezető
Tevékenység:
A Sigma Technology Group egy magántulajdonban lévő technológiai tanácsadó cég, amely Svédországban, Magyarországon, Kínában, Norvégiában, Németországban, Koszovóban és Ukrajnában működik. Ideális kombinációját kínálják az ágazatközi szakértelemnek, a fenntarthatóságra alapozott fejlesztési megközelítésnek és a partnerség-orientált üzletnek. A szoftverfejlesztésre, a digitális megoldásokra és az IT-infrastruktúrára összpontosítanak szakértő tanácsadókkal, fejlesztőcsapatokkal és offshore szállítással.
MAFITUD Az etikus vállalati döntéseket kutatták magyar diákok Svájcban
Budapesti diák képviselte hazánkat a Svájci International Talent Fórumon
2025. február 18. és 22. között, Svájcban, Murtenben, immár 14. alkalommal került megrendezésre a Swiss Talent Forum, amelynek témája "A munka jövője" volt. Az idei esemény 70 résztvevője 25 országból érkezett, Magyarországot a Magyar Innovációs Szövetség delegáltjaként KertészDomokos, a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia 3. díjban részesült diákja képviselhette. Domokos a Budapesti Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnáziumban érettségizett, jelenleg az Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója.
A Svájci Fiatalok a Tudományban Alapítvány által szervezett fórum célja, hogy a 18-23 éves korosztály tehetséges fiataljai megoszthassák egymással és szakemberekkel a gondolataikat, és emellett magas rangú tudományos, üzleti és politikai szakemberektől tanulhassanak.
Domokos csapatában 3 kontinensről és 5 országból származó fiatalok dolgoztak egy kihíváson, amely arra kereste a megoldást, hogy hogyan lehet fiatal vezetőket inspirálni etikus döntések meghozására a nagyvállalatokon belül. Domokos elmondása szerint a verseny egyik legfontosabb hozadéka, hogy csapatmunka közben megismerte a más kultúrákból érkező fiatalok gondolkodásmódját.
"A kihívás kimozdított a komfortzónámból, ami mindig fejlődési lehetőséggel kecsegtet, mivel elvont problémára kereste a megoldást. Jó volt látni a társaim enyémtől eltérő gondolkodásmódját, illetve a mentorok, segítők módszereit a csapat motiválására és összefogására. Öt nap alatt rengeteg új impulzus ért, amelyek segítenek motiváltan folytatni a pályafutásomat." - emelte ki Domokos a versenyről szóló beszámolójában.
Domokos szakértők előadásából is tanulhatott, amelyeket nemzetközileg elismert specialisták tartottak. A konferencia végén a csapatok prezentálták is az ötleteiket, amelyeket nagyszámú hallgatóság kísért figyelemmel. Az eseményen több nemzetközi cég menedzsmentje is képviseltette magát. "A cégek vezetői nyitottak voltak az új ötleteinkre, és többükkel személyesen is beszélgettem, így a saját projektemről is gyűjthettem visszajelzést. A konferencia nyelvi gyakorlási lehetőséggel, módszertani fejlődéssel és érdekes emberek megismerésével segítette a fejlődésemet." OTIO a Duna Tv-n
2025. február 22-én a Duna Televízióban, a Család-Barát magazin műsorában járt Mészáros Attila, a Magyar Innovációs Szövetség kommunikációs vezetője, Vida Ákos, OTIO versenyző, valamint Gőgh Zsolt, a Budapesti Műszaki SzC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum oktatója, hogy meséljenek egy kicsit a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiáról.
Az adást az alábbi linken lehet megtekinteni.
Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Ha már kitaláltad, védd is le! - 30 inspiráló történet a tehetségről és az innovációról
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala büszkén támogatja azokat az alkotókat, tudósokat, sportolókat, művészeket, üzletembereket, csapatokat, akik felkerültek a Forbes "30 sikeres magyar 30 alatt" listájára.
A Forbes szerkesztősége által összeállított lista legalább annyira sokszínű és vegyes, amennyire a szellemi tulajdon világa. Legyen szó influenszerről, divattervezőről, zenei kollektíváról, startup alapítóról, vagy éppen agykutatóról, a róluk szóló történetek mindegyike a kitartásról, a tehetségről, néha a szerencséről, de a legtöbb esetben a tudatosságról szól.
A lista 30 szereplőjének vállalkozása, terméke, szolgáltatása jó képet ad arról, hogy milyen változatos iparágakban születhet meg egy ötlet, alakulhat át egy tervvé, állhat össze egy csapat, majd lehet belőle valamilyen vállalkozás vagy üzlet. Bármelyik szakaszról is beszélünk, a formálódó cégek, csapatok egyik legnagyobb értéke azon szellemi tulajdonok összessége, ami a gerincét adja az adott vállalkozásnak, és ami feltétlenül védelmet igényel.
Az SZTNH gratulál tehát a lista szereplőinek, és arra bíztatja őket (és mindenki mást is), hogy a jövőben a szellemi tulajdonuk kapcsán is legyenek olyan tudatosak, mint eddigi pályájukon. A Hivatal pedig minden szakmai és emberi segítséget megad ahhoz, hogy a jövőben, amit kitalálnak, azt le is védjék.
MAGYAR KUTATÁSI HÁLÓZAT
Kilenc fiatal HUN-REN-es kutató kapott Akadémiai Ifjúsági Díjat
Idén huszonöt - köztük több HUN-REN-es - fiatal kutató vehette át idén az Akadémiai Ifjúsági Díjat, a Magyar Tudományos Akadémia rangos elismerését.
A földi rendszerek dinamikájával, összefüggéseivel foglalkozó vezető szakértők vesznek részt áprilisban a HUN-REN és az Academia Europaea közös szervezésű kétnapos konferenciáján Budapesten. Az esemény célja a föld- és környezettudományok, valamint az élettudományok közötti párbeszéd elmélyítése.
A márciusi első kutatóhelyvezetői tanácskozás résztvevői tájékoztatást kaptak az akadémiai ingatlanvagyon átruházása ellen indított per részleteiről és a HUN-REN Központ érdekelt félként történő perbelépéséről a Magyar Tudományos Akadémia pernyertességének elősegítése érdekében.
Az Oktatási Hivatal jogi álláspontja alapján szükség volt a kutatási intézmények alapító okirattervezeteinek módosítására a felsőoktatási és középfokú oktatási tevékenységek törlése miatt.
Tavaly több mint 140 szabadalmi bejelentést tettek az intézmények, ez több mint kétszerese az egy évvel korábbinak - közölte Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.
A műsorban elhangzott, hogy aktívabbak lettek a magyar egyetemek a szellemi tulajdonvédelem terén: tavaly több mint 140 szabadalmi bejelentést tettek az intézmények, ez több mint kétszerese az egy évvel korábbinak. Bódis László elmondta: a szabadalom húsz évre biztosít védelmet a feltalálónak annak érdekében, hogy ő részesülhessen a termékből származó haszonból és jövedelemből. "Tehát nagyon fontos az, hogy ha tudásalapú gazdaságról beszélünk - márpedig a gazdaságpolitika egyik kiemelt célja a tudásalapú gazdasági ágazatok megerősítése -, akkor a magyar vállalkozásoknak, egyetemeknek, kutatóintézeteknek a gondolkodásába be kell emelnünk a szabadalmi és szélesebb értelemben iparjogvédelmi kérdéskört" - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Jelezte: Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban elkezdett kialakulni egy úgynevezett harmadik küldetés. Ennek célja, hogy "az egyetemek ágyazódjanak be minél inkább abba a régióba, abba a gazdasági környezetbe, amikben dolgoznak, és segítsenek, működjenek együtt a helyi kis- és középvállalkozásokkal, nagyvállalkozásokkal, és az egyetemeken születő találmányok vagy kutatási eredmények minél nagyobb mértékben hasznosuljanak az iparban" - fogalmazott. Hozzátette: fontos, hogy ne csak kutatási eredmények, publikációk szülessenek a magyar egyetemeken, hanem ezekből szabadalmak, új termékek, technológiák is, amelyeket magyar vállalkozások vihetnek a hazai és a külpiacokra.
Azzal kapcsolatban, hogy a magyarországi feltalálók, egyetemek mely területeken erősek, Bódis László példaként egy önvezetőjármű-technológiai céget említett, amely sikeresen vitt szabadalmakat a nemzetközi piacra. "Ez nemcsak a feltalálóknak és az egyetemeknek hoz jövedelmet, de a magyar gazdaságnak is jó, hogyha ilyen szabadalmak sikeresen kerülnek a piacra, és kerülnek adott esetben értékesítésre vagy válnak sikeres közép-, nagy-, magyar vállalatokká" - mondta a helyettes államtitkár.
Arra kérdésre, hogy a magyar kormány miként segíti az egyetemeket ezen a területen, Bódis László több olyan intézkedést is kiemelt, aminek eredményeként a korábbi évtizedben látott 10-20 szabadalmi bejelentés tavaly 140 fölé ugrott. Elsőként a sikeres egyetemi modellváltást említette. "A modellváltó egyetemekkel hatéves, teljesítményalapú szerződéseket kötöttünk, mivel nemcsak az oktatási és a kutatási területen állapodtunk meg célindikátorokban, hanem az innováció területén is. Ezt a szabadalmak számában és a szabadalmakból realizált jövedelmekben mérjük" - mondta.
A helyettes államtitkár egy másik fontos kormányzati segítségként a pályázati rendszer megújítását említette, amelynek részeként "úgy támogatunk vállalkozási és egyetemi közös fejlesztéseket, hogy abból elvárjuk, hogy új technológia, szabadalom és piaci bevétel származzon". Ugyancsak a támogatás részeként a kormány 50 százalékkal csökkentette a Neumann-program keretében a szabadalmi bejelentési és fenntartási díjakat - mondta el a szaktárca helyettes államtitkára.
A beszélgetés során elhangzott, hogy az Európai Szabadalmi Hivatal nemrégiben közzétett egy tanulmányt, amely azokkal a cégekkel kapcsolatban vezet be egy új mérőszámot, amelyek az egyetemek által kifejlesztett szabadalmat vásárolnak meg. Bódis László ezzel kapcsolatban elmondta: ez az új mérőszám azt mutatja meg, hogy az adott régióban dolgozó befektetők milyen mértékben fektetnek olyan technológiai cégekbe, amelyek szabadalmakat hasznosítanak a piacon. Hozzátette, hogy Európa nem áll jól ezen a téren, a kockázati tőke ugyanis mindössze 5 százaléka van jelen Európában, 52 százaléka az USA-ban, 40 százaléka pedig Kínában.
"Európában a kockázati tőkepiac alulfejlett, nem elég versenyképes az európai gazdaság, ezért nekünk kiemelt célunk, hogy Magyarországon, itt, Európa szívében dolgozzunk azon, hogy a kockázati tőkepiac megerősödjön, és ezek az innovatív magyar vállalkozások forrásokhoz férjenek hozzá" - jelentette ki Bódis László. Mint mondta, a kockázati tőkepiac megerősödésének érdekében a kormány kétféleképpen tud beavatkozni. Az egyik a szabályozási oldal, ahol több szabályozási módosítás is történt az elmúlt időszakban. A másik fontos irányként az állami forrásokkal való tőkeellátottság biztosítását említette a helyettes államtitkár. "Az idei évben meghirdettük 215 milliárd forintos programstratégiánkat, kutatási és innovációs programokat. Ezen belül 10 milliárd forintot fogunk arra biztosítani, hogy piaci alapkezelők, kockázatitőkealap-kezelők kezelésében jöjjön létre egy olyan kockázati tőkealap, ami éppen az ilyen vállalkozások számára fog tudni segítséget nyújtani - közölte Bódis László.
A KIM helyettes államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az egyetemi modellváltással kapcsolatban azt mondta: a kutatás, az innováció nagyon rugalmas és nagyon gyorsan változó környezetben zajlik, ilyen környezetet is igényel. Úgy fogalmazott, az állami fenntartású egyetemeken ez kevésbé állt rendelkezésre, a modellváltás egy sokkal rugalmasabb működési környezetet biztosított számukra. Gyorsabban tudnak reagálni a piaci igényekre, gyorsabban tudnak technológiákat a piacra vinni az egyetemek, és ehhez kapcsolódott hozzá az a támogatási rendszerünk, azok a pályázatok, amelyek szintén arra ösztönözték és ösztönzik a mai napig a felsőoktatási intézményeket, hogy dolgozzanak együtt a vállalati szektorral, az ebből születő eredményeket vigyék közösen a piacra, és mindezt védjék meg szabadalmakkal - közölte.
Nyitottak a magyar kutatók és vállalkozók a nemzetközi együttműködésre - mondta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára, a NIÜ vezérigazgatója az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
Bódis László közölte: a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma egyre mélyebben beágyazódik a nemzetközi vérkeringésbe, és óriási az igény a külföldi partnerekkel közösen megvalósítható együttműködések iránt.
"Ez egy jó dolog, mert a nagy tudományos áttörések és innovációk általában nemzetközi, országok közötti kooperációkból származnak" - fogalmazott.
Mint mondta, ma már minden harmadik doktorandusz - körülbelül háromezer hallgató - külföldről érkezik Magyarországra, emellett 45 százalékkal nőtt az elmúlt tíz évben a nemzetközi együttműködésben létrehozott tudományos eredmények száma is.
A helyettes államtitkár beszámolt arról, hogy tavaly kínai és török partnerekkel közös kutatás-fejlesztési együttműködésekre hirdettek pályázatot, amelyek nagyon népszerűek. Az együttműködésekre mindkét fél oldaláról egy kutatóintézet vagy egyetem és egy vállalkozás pályázhat, vagyis négy partner áll össze egy-egy fejlesztési cél megvalósítása érdekében - magyarázta. Hozzátette: a kínai partnerekkel közös fejlesztésekre 700 millió forintos támogatási keret áll rendelkezésre. Összesen 71 pályázat érkezett, pályázónként 30-70 millió forint nyerhető el - tudatta. Török partnerekkel közös fejlesztéseket 400 millió forintos keretből támogatnak, ez utóbbira 44 pályázat érkezett - mondta.
Bódis László kitért arra is, hogy a Neumann János-programban 2023-ban megfogalmazták a magyar innováció kitörési pontjait: ide tartozik a digitális átállás, az egészséges élet, valamint az energiarendszer klímasemlegesen átállítása. A fejlesztési projekteket is ezeken a területeken valósítják meg - jegyezte meg.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a kínaiak élre törtek, és a törökök is dinamikusan előreléptek az innovációs eredménytáblán, ezért a magyar kutatóknak érdekük, hogy szorosan együttműködjenek velük. Fontos továbbá, hogy a magyar vállalkozók előtt kinyissák ezeket a "nagyon jelentős" piacokat.
Bódis László beszélt a Hu-rizon programról is, kiemelve: a programot tavaly indították, miután a modellváltó egyetemeket Brüsszel "egy nagyon igazságtalan döntéssel" kizárta az európai együttműködésekből. A pályázat keretében 12 milliárd forinttal támogatják, hogy a magyar egyetemek a világ élvonalába tartozó felsőoktatási intézményekkel (például Stanford, Cambridge) működjenek együtt. A programot idén is folytatják - fűzte hozzá.
A helyettes államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában azt hangsúlyozta: Magyarország akkor lehet sikeres, ha a kutatók minél szorosabb nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek, és beágyazódnak a nemzetközi szférába. Jelezte: a kínai-magyar együttműködésekre hétszeres, a török-magyar viszonylatban pedig nyolcszoros a túljelentkezés.
Az inspiráló, színvonalas előadások, különleges programok mellett szakmai eszmecserékre, személyes kapcsolatok építésére is alkalmat nyújt a munkajogi szakértők, jogtanácsosok, HR szakemberek első számú hazai találkozója, a Magyar Munkajogi Konferencia.
A 2025. október 14-16. között megrendezésre kerülő rendezvény egyik izgalmas témája a mesterséges intelligencia, amelynek megjelenése a munkajog területén is érezhető. Az AI alkalmazása és a munkajogviszony kapcsán az előadók olyan kérdésekre keresik a választ, miszerint diszkriminatív lehet-e a mesterséges intelligencia, hol húzódnak a munkáltatói ellenőrzés határai, illetve milyen szerepet játszik a bizonyítás során a peres eljárásoknál.
A rendezvényen szó lesz többek között a bérek átláthatóságával kapcsolatos európai irányelv átvételéről, az egységes európai munkaerőpiac problémáiról, a kollektív munkajogról, a munkáltató személyében bekövetkező változásról.
A közel 30 neves előadó garanciát nyújt arra, hogy az idén is magas színvonalú és szakmailag hasznosítható ismeretekkel távozzon a háromnapos rendezvényről, ahonnan a kötetlen esti programok, társasági események sem hiányozhatnak. Regisztráljon a konferenciára tavalyi áron!
Pályázati felhívás Legyél Tudományos Nagykövet!
A Nemzeti Innovációs Ügynökség a Magyar Tudomány Évében különleges csapatot épít, amelyhez Tudományos Nagyköveteket keresik! 16 és 28 év közötti fiatalok jelentkezését várják, akik szeretnek csapatban dolgozni és nyitottak új dolgok tanulására.
Mit adnak Tudományos Nagyköveteiknek?
Professzionális kommunikációs, prezentációs, pitching-, és üzleti szemléletfejlesztő képzéseket
Személyes és csoportos coachingot és mentorálást
Tudományos show-műsorokban való részvételi lehetőséget
Saját kutatási, érdeklődési terület népszerűsítési lehetőségét rendezvényeiken
Megjelenési lehetőséget az országos sajtóban
Szakmai kapcsolatokat
További információk: palyazat@niu.hu
SZAKIRODALOMFIGYELŐ Guido Tonelli: Matéria - A káprázatos illúzió - Corvina Kiadó, 2024 Dr. Osman Péter ismertetése
"Soha nem fogjuk megérteni, kik is vagyunk valójában, ha nem sikerül megértenünk mindennek az eredetét" - a könyvből.
"Az anyag hatalmas illúzió csupán. És pedig azért, mert az anyag formában nyilvánul meg, és a forma változó. - Jack London" • "Mert olyan szövetből készültünk, mint az álmok: kis életünket a mély alvás köríti. - William Shakespeare"
Tonelli ezeket választotta könyve mottóiul.
Őt már ismerjük. Genezis - A világegyetem születése hét napban elbeszélve c. könyvéről (Corvina Kiadó, 2021) a Hírlevél 2022/9. számában szóltunk, Idő - Khronosz megölésének álma (Corvina Kiadó, 2023.) Hírlevél 2023 12. sz.
A brit kiadó Wiley ajánlójából: "Miből vagyunk? Mi tartja össze az anyagi testeket? Van-e valami különbség a földi anyag és az égi között - az anyag, amely a Földet alkotja és az, amely a Napot és a többi csillagot? Midőn Démokritosz kijelentette, hogy atomokból állunk, kevesen hittek neki. Majd csak Galilei és Newton idején, a 17. században vették az emberek komolyan, és még 400 év telt el, amíg fel tudtuk tárni az anyag elemi összetevőit.
Körülöttünk minden anyaginak - az anyagnak, amely sziklákat és bolygókat formál, virágokat és csillagokat, sőt mi magunkat - nagyon sajátos tulajdonságai vannak. Ezek a tulajdonságok, amelyek teljesen normálisnak tűnnek nekünk, valójában igen különlegesek, mert az univerzum, amelynek fejlődése csaknem 14 milliárd éve kezdődött, ma nagyon hideg környezetet alkot. Tonelli e könyvében elmagyarázza, hogy az elemi részecskék, amelyek az anyagot alkotják, miként alkotnak összekapcsolódó kvantum állapotokat, kvarkok és gluonok 'őslevesét', vagy nagytömegű neutroncsillagokat. Válaszokat kapunk a legújabb kutatásokból felmerült új kérdésekre: Milyen értelemben anyagállapot a vákuum? Miért vibrálhat és oszcillálhat a téridő? Létezhetnek a tér és idő elemi szemcséi? Milyen formákat vesz fel az anyag a nagy feketelyukak belsejében? Tonelli világos és életteli stílusban izgalmas utazásra viszi az olvasókat napjaink tudományának legújabb felfedezéseihez, hogy új fényben láthassák a világmindenséget és önmagukat." (Kiemelések tőlem) Tonelli részecskefizikus, a Pisai Egyetem fizikaprofesszora, magas állami kitüntetések birtokosa. Számos, nagy sikert aratott tudományos-ismeretterjesztő könyve jelent meg. Remekül ötvöz könnyed, elegáns elbeszélést a tudomány bemutatásával.
Innentől szóljon ő - minden idézet e könyvéből, nyitó idézőjeltől záróig, bekezdéseken át.
A Bevezetésben könnyed, filozofikus esszét kapunk, dióhéjban az anyag kultúr- és tudománytörténetéről, egyebek közt az ember és az anyag kapcsolatáról, utóbbi helyéről a gondolkodásunkban, fogalmának gyökereiről, a holt anyaggá vált testet övező rítusokról,
Tonelli a könyvről: "Könyvünk segít leküzdeni számos előítéletet. Együtt tárgyalja a kortárs fizika felfedezéseit az anyagról, annak születéséről és hosszú fejlődéséről, és amit majd tapasztalunk, attól bizony eláll a lélegzetünk. Először is azért, mert bámulatos fogalmakkal fogunk találkozni. Felfedezzük az anyag efemer, múlékony formáit, amelyeknek a létezése látszólag jelentéktelen, mellettük pedig - talán a legváratlanabbul előbukkanó szegletekben - sokáig fennmaradó, gyakorlatilag az örökkévalóságot jelentő formákkal is megismerkedünk. Meglepődve fogjuk tapasztalni, hogy mi magunk is nagyrészt ezekből állunk. De érinteni fogjuk a legimpozánsabb anyagi struktúrák belső törékenységét is. Ez a törékenység az őket alkotó elemi részecskék viselkedésének legbensőbb és legrejtettebb mechanizmusaiból ered. A meglepő formák határtalan sokféleségét a mai tudomány szemszögéből elemezve végleg szakítanunk kell azzal a képzettel, hogy az anyag testi, kézzel fogható, szilárd valami. Olyan formáit fogjuk ugyanis felfedezni, amelyek ugyan körülvesznek bennünket, és meghatározó szerepet játszanak világunk makroszkopikus szerkezetében, mégsem láthatjuk, de meg sem érinthetjük őket, magyarán: még nem tudunk róluk semmit. Feltesszük magunkban a kérdést, milyen mechanizmusok tartják össze a legkompaktabb, hihetetlenül kis térfogatban szokatlanul nagy tömegeket összetömöríteni képes anyagi testeket, egy eddig ismeretlen, a fizika egyetlen törvénye által sem megmagyarázott dinamikának engedelmeskedve.
Nagy kozmikus távolságokat szelünk majd át, hogymegvizsgáljuk az anyag leggyorsabban elenyésző és legtörékenyebb formáit; ezek mindenfelé száguldoznak az univerzumban, és a világegyetem fejlődése szempontjából meghatározó jelenségek alkotóelemei. Elmélyedünk az anyag legbonyolultabb formáiban is, és kísérletet teszünk a talányok megfejtésére, amelyeket a biológiai anyag rejt. Látni fogjuk: nem várt szervezettség munkálkodik benne, ami viszont rendkívül kényes egyensúlyok egész sorához kötődik, olyannyira, hogy az a végletekig törékennyé teszi.
Készen állunk rá, hogy felderítsük az anyag végtelen sokrétűségét, ahogy azt a modern tudomány elénk tárja. Megállapíthatjuk majd, hogy az anyag stabilitásával és állandóságával kapcsolatos, már évezredek óta fennálló előítélet merő illúzió. Ugyanakkor azt is be fogjuk látni, hogy nem könnyű meghatározni, mi is az anyag valójában. Ahogy fokozatosan közeledünk annak legbelsőbb összetevőihez, le kell mondanunk sok, a materializmus naivabb formáiból örökölt bizonyosságról. Mint mindig, most sem lesz hiány a meglepetésekből."
S két, a legtöbbeknek így megfogalmazva szokatlan és meghatározó súlyú felvetés a Zárszóból: "A világmindenségnek két anyagi összetevője van: a téridő és a tömeg-energia. Mindkettő alapvető az univerzum születésének megértéséhez. S az egyik legnagyobb kérdés, hogy a téridő és a tömeg-energia hogyan tud spontán módon előtörni a vákuumból, és létrehozni egy csodákkal teli világegyetemet." Mérő László: A pénz kettős természete - A pénz biológiája és pszichológiája - Animus Könyvek, 2025 Dr. Osman Péter ismertetése
Mérő László sok könyvéről szóltunk már a Hírlevélben, s mindegyik azt bizonyította, hogy ő a felsőfokú ismeretbővítés és az ezzel ötvözött gondolatébresztés kimagasló mestere. Mondandóját és annak kifejtését nagyban gazdagítja a szerző 'hármas természete', szakmai felkészültsége: a LIBRI-től idézve: "1968-ban érettségizett. III. díjat nyert az 1968-ban Moszkvában megrendezett X. Nemzetközi Matematikai Diákolimpián. 1974-ben végzett az ELTE matematikus szakán. 1979-ben a műszaki tudományok kandidátusa, 2000-ben habilitált a pszichológia tudományágban. 2005 óta az ELTE Gazdaságpszichológiaiegyetemi tanára". Így olyan sokoldalú megközelítéssel kezeli mondandója tárgyát, amely nagyon sokat ad annak alapos megismeréséhez.
Mérő, a könyvéről: "Húsz éve jelent meg első könyvem a pénzről Az élő pénz. Sok olvasó, aki a korábbi könyveimet szerette, ezt túl nehéznek találta. Ezért alaposan átdolgoztam, sok helyen teljesen újraírtam, száz oldallal le is rövidítettem, így született meg tizenhét éve A pénz evolúciója (Hírlevél 2008/22. sz. - OP). Az évek során több komoly nagyvállalkozó is mondta, hogy ez a könyv volt az egyik fontos iránytűje vállalkozásának felépítése során. (Idézetek a könyvből, bekezdéseken át, kiemelések tőlem)
A pénz evolúciója megjelenése óta időről időre felkérnek különféle cégek előadásra a témáról. Ezek során vált világossá számomra, hogy a könyvben csúnyán keveredett az, ami a cégeket közvetlenül érdekelte, és az, ami a könyv tudományos mondanivalója. A cégeket elsősorban az érdekelte, miképpen tudják a pénzzel eredményesen motiválni a munkatársaikat, kevésbé, hogy milyen logika alapján tud a pénz pénzt fialni (utóbbi felettébb meglepő - OP). Így sejlett fel előttem, hogy a pénznek valójában nagyon furcsa, kettős természete van. Egészen másképp viselkedik, ha a motivációs erejét vizsgáljuk, és ha azt, hogyan lehet képes szaporodni. A pénz egyrészt képes embereket különféle cselekvésekre motiválni, és az ilyen dolgokkal a pszichológia tudománya foglalkozik. Másrészt egy önreprodukcióra képes dolog, az ilyeneket pedig a biológia tudománya vizsgálja. ("A tyúk csak a tojás vállalkozása arra, hogy még több tojást hozzon létre." írja Mérő A pénz evolúciójában. Hasonlóképp mondható: az ember a pénz - egyelőre még nélkülözhetetlen - eszköze az önreprodukciójához. - OP) Ez a két aspektus akkor is egészen másfajta hozzáállást igényel, ha az alapvető háttér háttérmechanizmusok azonosak.
Ebben a könyvben külön-külön vizsgáljuk meg a pénz 'pszichológiáját', azaz a pénzzel kapcsolatos emberi motivációkat, ésa pénz 'biológiáját', azaz a szaporodásának mechanizmusait. Látni fogjuk, hogy az emberi motivációkra alapozvamiképpen hozta létre a pénz az életnek egy új, a biológiai élettől alapvetően különböző formáját. Ezt a köznyelv gazdasági életneknevezi, és jó okkal, mivel ez is az élet általános logikája szerint működik.
A könyv két része egy-egy, egymással csak laza kapcsolatban levő nagyesszének tekinthető, és mindkét részt néhány kisesszével zárom, amelyek a bemutatott mechanizmusok hétköznapi megjelenéseiről szólnak a gazdaság legkülönbözőbb területein. Ezek a kisesszék önmagukban is érthető és élvezhető olvasmányok.
Ez a könyv nagyon más, mint a korábbiak. A pénz kettős természetének felismerése segített abban, hogy ez a könyv sokkal egyszerűbb és élvezetesebb lehessen, mint a korábbi kettő."
Mérő e könyve roppant fontos önismereti olvasmány is, méghozzá életünk lényegében majd' minden szintjén és színterén. Bízvást megkockáztatható, hogy a mai, piac-alapú világban a pénz, a különféle hatásai és szerepei révén - ha nem is mindig, mindenütt azonos mértékben - a maga képére formálja a gazdaságot, annak révén a társadalmakat, azok útján pedig az emberek messze túlnyomó hányadát, többé-kevésbé akár minket is, másrészt a világot, amelyben élnünk és boldogulnunk kell. Ezért kell megismernünk működését.
A mondandó íve a címekkel és azok alcímeiből:
1. rész - A pénz pszichológiája
A gazdaságtan és a pszichológia kapcsolata - benne, egyebek közt: • Tipikus nem racionális viselkedések • A csecsemők és a bankok • A viselkedés-gazdaságtan
A gazdasági érték születése - • A csere értéket teremt • A komparatív előnyök elve • Az igazságos cserearány lehetetlenségének demonstrálása • De hát mi is az, hogy pénz?
A motivációk - • SR-motivációk • A flow mint motiváció • Humánspecifikus motivációk • Identitásmotivációk • A kognitív disszonancia feloldása mint motiváció
A pénz mint motivátor - • Az identitás értéke • Abszurdul nagy fizetések • Hogyan vásároljunk lojalitást? • Mikor elég a pénz? • A pénz pénzcsinálásra is motivál
Ötperces esszék
2. rész - A pénz biológiája
A befektetői döntések természete - • Robinson álma • Cégalapítás • Robinson ötletének értéke • Robinson mint alkalmazott és tulajdonos • A cég eladása
Az élet logikája: a replikátorok - • Az elemi önreprodukció • Az élet a hibákból keletkezett • A genetikai lottó eredete • Egy felsőbb lény dilemmája • A replikátor életet generál • A mém mint replikátor (Ellentétben a mai internetes szóhasználattal, a mém eredeti jelentése [Mérőt idézve] agyakból agyakba terjedő gondolati egység - OP)
A pénz mint önálló replikátor - a mónok - • A món fogalma • A món újfajta replikátor • A gén-món párhuzam
A játék főszereplői - • Pofabiznisz • Due diligence • Profibefektetők • Üzleti gondolkodók • A vállalkozók • A menedzserek
A globalizáció - • A globalizáció a biológiában • A párhuzam a biológiai és a gazdasági globalizáció között • A glokalizáció
Az evolúció folytatódik - • Egyetemes darwinizmus • Kétféle darwinista világkép • A Homo sapiens evolúciójának iránya • A pénz felemelkedése • Sokféle kapitalizmus
Ötperces esszék
Hay Diana, Palasik Mária, Schadt Mária: Nők a tudomány fellegvárában - Kutatói életutak a Magyar Tudományos Akadémián 1949-2021 - Akadémiai Kiadó, 2024 - olvasható a MERSZ-ben is (mersz.hu) Dr. Osman Péter ismertetése
Egészen különleges ez a mű. Címe szerint hazai nőkről szól, akiknek a 19. század végétől kezdődött életútja, és munkásságuk megkapta a legmagasabb tudományos besorolást, a Magyar Tudományos Akadémia tagságát, ill. az akadémiai »nagydoktori« fokozatot. (Ám csak olyanok, akik élete 2021 decembere előtt véget ért. Így kimaradtak, akik hasonlóképp nagyot alkottak, de még köztünk vannak.) Ilyeténként a magyar tudomány legutóbbi kb 100+ éve tudományos panteonjának 'női részlege'. Ám ez csak a kibontakozó kép egyik része. Láthatjuk azt is - ha csak részben is, e nők révén -, milyen tudósok alkották/alkotják a Magyar Tudományos Akadémiát. S ami szintúgy sokatmondó, az a tudományterületek széles köre és mélysége, ahol ők alkottak. Az Akadémia a legtöbbek számára valószínűleg többé-kevésbé "fenség, titok, idegenség" - így viszont e tudós kutatók és alkotók szakmai életútjainak ismertetéseiből részletesen kibontakozik a szerepe a tudományos életünkben, amely természetesen létfontosságú az életünk és a gazdaságunk minden területén.
A kötetről a Kiadó ajánlójából és a kötet indításából (a már mondottak ismétlését kihagyva): "A cím pontosan kifejezi a kötet célját: az első nő akadémikussá választása, illetve a »nagydoktori« minősítés bevezetése óta e legmagasabb tudományos címet szerző nők bemutatását. 191 életutat mutat be, s ebből kibontakozik több mint egy évszázad izgalmas társadalom-, politika-, intézmény- és oktatástörténete is. Emellett - a nők és a tudomány kapcsolatát körbejárva - külön tanulmányok mutatják be a nők helyzetét a felsőoktatásban a 20. században, a tudományos minősítés rendszerét az Akadémián, az akadémiai tagjelölések és tagválasztások rendjét, valamint a nők helyét a kutatói életpályán, érzékeltetve azt is, hogy a tudománypolitika hogyan befolyásolja az intézmények és a kutatók életét.
A kötet célja az életutak és tudományos teljesítmények megismertetésén túl az, hogy (e kiemelkedő példákkal - OP) ösztönözze a következő nemzedéket a tudományos kutatásra, és az ez által kiváltott különleges örömökre.
[Az áttekintésből] talán a körülmények változatossága a legfeltűnőbb: hogy hányféle életút vezetett a teljesítményhez. Ezek a tudósok más és más környezetből jöttek, értelmiségi vagy nem értelmiségi családokba születtek, hagyományosabb vagy liberálisabb értékrendet vallottak, házasokként vagy egyedülállókként élték le az életüket. [Teljesítményük] igazolja, hogy a körülményeknél fontosabb a tehetség, az elkötelezettség és a munkabírás. Meglelték a tudomány műveléséhez szükséges hajtóerőt, a tudós igazi örömét. Olyan ösztönző ez, amely a kérdésre adható végérvényes válasz hiányának tudatában is hajtja a tudóst, jutalmul pedig megkapták a szolgálattudattal beoltott kreativitás szédítő hajtóerejét.
A kutatók élettörténetének szerkesztése közben azt tapasztaltuk, hogy a különböző történeti, társadalmi és családi körülmények, az egyenlőtlen feltételek között végzett tudományos munka ellenére a választott hivatás szeretete, a kitartó és áldozatos munkavégzés egységesen jellemző volt rájuk, már fiatalkoruktól kezdve.
Szereplőink abban [is] megegyeznek, hogy többségük jelentős eredményekkel gazdagította mind a hazai, mind pedig a nemzetközi tudományos életet. Egyúttal gyarapították a nők társadalmi elismertségét is.
Többségük életére alapvető hatással voltak a 20. századi történelem tragikus eseményei. Több életrajzban olvashatunk ezekről, az életpálya ideiglenes megtöréséről, ám úgy tűnik, a negatív hatások megedzették az akaratot. A kötetünkben bemutatott lányok, asszonyok még tudatosabban törekedtek céljaik megvalósítására, emellett személyiségük olyan oldalát is megmutatták, amely csak nagyon ritka és kivételes emberek sajátja.
Az életutakon keresztül bepillanthatunk abba az alkotói folyamatba, amely a kutatókat vezérli egy életen keresztül, betekintést nyerhetünk a sikerekbe és az időnkénti kudarcokba egyaránt. Megismerhetjük a kutatómunka iránti elkötelezettséget, a kutatói szenvedélyességet és kitartást. És szembesülhetünk a nehézségekkel, azokkal a pluszterhekkel, amelyekkel a legtöbb nőnek a tudományos pályán (is) meg kell küzdenie.
Az életutak a legtöbb esetben kiegészülnek fényképekkel, a kutatási terület főbb ismérveivel, a művekből válogatott bibliográfiával, az illetőről szóló irodalom felsorolásával.
A kötet tartalmáról:
"Titkos ellenségek közt éli életét" - Nők a felsőoktatásban - Történeti áttekintés
"A Szentlélek edényei" - Művelődés a középkori női kolostorokban
Az első női "egyetemista", Anna Maria van Schurman
Nyitás ellentmondásokkal - A nők egyetemjárása a 19. században
"Kétségbeesett küzdelem hivatásuk" - Nők a 19. századi magyar egyetemeken
"Mindent az egyénért, semmit az ügyért" - Hugonnai Vilma oklevélhonosítása
Századforduló: fejlődés ellentmondásokkal
Új lehetőségek - Nők a pedagóguspályákon
Lassú változások - A Műegyetem gyakorlata
Ígéretes perspektívák - lehangoló valóság
Irodalom
A tudományos minősítés Magyarországon a második világháború és a rendszerváltás között - A minősítési rendszer átalakítása az 1940-es évek végétől kezdődően
A Tudományos Minősítő Bizottság
Az aspirantúra kezdetei
Az egyszerűsített eljárás
A kandidátusi és doktori anyakönyvek bejegyzései
Az aspirantúra és a minősítési eljárások tapasztalatainak felmérése 1956 tavaszán-nyarán
Az 1956-os forradalom hatása a tudományos minősítésre
A kiemelt tudósok rendszerének megszüntetése
Keményebb irányvonal 1958-tól
1960. -1983 között
Az 1983-ban bevezetett új szabályok
Az MTA Doktori Tanácsának megalakulása és működése
Epilógus
Irodalom
Dr. Michael Mosley: Csak egy apróság - Kis szokások, amelyek alapjaiban változtatják meg az életed - LIBRI, 2024 Dr. Osman Péter ismertetése
"Mindannyiunknak szükségünk van egy adagra Michael Mosley csodálatos orvoslásából. - The Times"
idézi ajánlója élén az 1792-ben Londonban alapított WH Smith könyvkereskedő cég, amely mára akkora gazdasági súlyú,lett, hogy bekerült a Londoni Értéktőzsde FTSE 250 mutatóját alkotó cégek közé. Tovább az ajánlójukból: "Ha csupán egyetlen egy dolgot készülne tenni, hogy javítsa egészségét, mi lenne az? Mindannyian gyors és egyszerű módokat akarunk erre, ám amikor a diétákhoz, fitneszhez, kellemes életérzéshez jutunk, nehéz megkülönböztetni a divatot a valós tényektől. Még nehezebb olyan változtatásokat találni, amelyek könnyen beilleszthetők napi életvitelünkbe. Ez a könyv, a népszerű, hasoncímű BBC podcastsorozat alapján, elénk tárja Dr Mosley törekvésének eredményét, hogy olyan dolgokat találjon, amelyeket be tudunk illeszteni napi rutinunkba, és erős pozitív hatással lesznek testi és lelki egészségünkre. Dr Mosley 'apróságok' sorát tárja fel, amelyek hatása olyan meglepő és izgalmas, hogy nagyon is akarják majd kipróbálni őket." (Kiemelések tőlem)
A LIBRI ajánlójából: "Mind tudjuk, mennyire fontos a tápláló étrend, az egészséges testsúly, a rendszeres testmozgás, a pihentető alvás ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. De pontosan mit kell tennünk azért, hogy jól legyünk? A válasz közel sem egyszerű, mivel az újságokban, a televízióban és a közösségi médiában sokszor egymásnak is ellentmondó tanácsokkal találkozunk. Ezért döntött úgy dr. Michael Mosley, hogy interjút készít a legfrissebb orvostudományi kutatások vezetőivel, akik a szakterületük elismert képviselőinek számítanak, és megkérdezi tőlük, hogyan és mivel támogathatjuk az egészségünket. A tőlük kapott összes gyakorlati jótanácsot kipróbálta, sőt az ismerősein is tesztelte az egyes elméleteket. Így született mega szórakoztató ismeretterjesztés kiváló példájaként ez a kötet, amely harminc egyszerű szokást ajánl a figyelmünkbe: ha elsajátítjuk és rendszeresen gyakoroljuk őket, nagymértékben javíthatunk az életminőségünkön, valamint fenntarthatjuk mentális, szellemi és testi egészségünket."
Innentől szóljon maga a szerző (idézetek a könyvből, bekezdéseken át): "Orvosi diplomám van, hosszú és örömteli pályafutásom nagy részében mégis tudományos újságíróként és televíziós műsorvezetőként dolgoztam. Ennek köszönhetően számtalan témával foglalkozhattam, de az utóbbi években a munkám során látott egészségügyi problémák tudományos hátterébe ástam bele magam. Magamat használtam kísérleti nyúlnak. 2021-ben, a Covid-karantén idején elkészítettem életem első podcastsorozatát, amelynek a Csak egy apróság címet adtam, és a BBC Sounds és a Radio 4 csatornák sugározták, és a kaland minden pillanatát élveztem.
Alapötlete pofonegyszerű: minden tizenöt perces epizódban mutatok egy apróságot, amely jót tesz az egészségünknek. Az azóta is futó sorozat dúskál a furcsa, vicces vagy akár bizarr tényekben, és lehetőségem nyílik neves és sokszor kifejezetten szórakoztató tudósokkal, tudományáguk vezető képviselőivel beszélgetni. A Csak egy apróság vonzerejének jelentős része az egyszerűségében rejlik, és meggyőződésem, hogy ezért alakulhatnak át a jó szándékok fenntartható szokásokká."
A gyakorlati megvalósításhoz: "A tanácsok gyakorlatra váltásának problémája, hogy ki kell alakítani és meg is kell tartani az új, egészséges szokásokat. A visszaesések oka nem abban van, hogy lustának születtünk, és gyenge az akaraterőnk - sokkal inkább, hogy nem teremtettük meg az új szokás rögzüléséhez szükséges környezetet. Ha valóban változtatni szeretnél, nekem bevált az alábbi tíz szabály, amely egytől egyig tudományos alapokon nyugszik."
Ezek címszavai: • Fő az egyszerűség • Maradj a realitások talaján • Legyen hívójeled (tudatosan berögzített kapcsolatok a napi életvitel mozzanatai és az elvégzendő gyakorlatok között. A könyv számos ilyet mutat be. - OP) • Tudd, miért csinálod • Legalább egy hónapig tarts ki • Próbáld jó szokásokra cserélni a rosszakat • Ha lehet, mindennap végezd az adott tevékenységet • Vond be valamelyik barátodat vagy szerettedet ("mert így közben jobban érzed majd magad") • Légy elnéző magaddal (ha nehezen megy, hagyd és válassz mást a könyvből) • Kövesd nyomon a fejlődést."
Ajánlásként: "Annyira biztos vagyok a könyvemben felsorolt »apróságok« pozitív hozadékaiban, hogy többet is beépítettem a napi rutinomba. Kiválasztottam azt a harminc kedvencemet, amelyet egy átlagos napon elvégzek, így könnyebben eldöntheted, hogy neked mi fér bele. Igencsak bőséges a választék, de természetesen nem várom el, hogy mindet egyszerre próbáld ki! Azért remélem, hogy kedved támad egy-kettőhöz, és a jótékony hatások láttán fokozódik majd a lelkesedésed. A gyakorlatok egy részénél fontos az időzítés. A séta még kellemesebb, ha a kora reggeli fényben gyalogolsz; a kávé néhány órával ébredés után a leghasznosabb; a nap közepén több D-vitaminhoz juthatsz a napsütésből; a forró fürdő pedig nem reggel tesz igazán jót, hanem az alvást megelőző, az elcsendesedést segítő foglalatosság részeként. De egyébként? Csináld, ahogy jólesik. Néhány ötlet akkor válik be igazán, ha a nap több pontján is megismétled. A napi listám első pontja mindig az 'intelligens mozgás' (guggolás és fekvőtámasz), mert pontosan tudom, hogy ha halogatom, soha nem kerítek rá sort; a reggeli omlettem mellé pedig jólesik egy kanál savanyú káposzta. De ez egyénenként változik. Lehet, hogy te reggel inkább a tudatos meditációt választod, fermentált ételt pedig ebédhez vagy vacsorához fogyasztasz. A hangos éneklés pedig mindig jót tesz, ahányszor csak kedved szottyan rá. Lapozd végig a könyvet, válassz ki egy új ötletet, és adj neki egy esélyt." SAJTÓSZEMLE
M5, Novum, 2025. 02. 24. Összeállítás: Az agykutatásról tartottak nemzetközi konferenciát a Semmelweis Egyetemen moszkvater.com, 2025. 02. 25. A nyomtatható szervektől a kvantumtechnológiáig
Vas Népe, 2025. 02. 25. 1 - 2. oldal A megoldás az innováció