A 2010. ÉVI
INNOVÁCIÓS NAGYDÍJBAN
a MEDISO Orvosi Berendezés Fejlesztő és Szerviz Kft.
részesült az általa kifejlesztett
NanoPET/CTTM kisállat-vizsgáló rendszerért.
Schmitt Pál, köztársasági elnök, Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, a zsűri elnöke és Bagaméry István, ügyvezető igazgató
Szakterület:
orvosiműszer-gyártás
Tömör leírás:
Az innováció tárgya egy laborállatok vizsgálatára alkalmas in vivo molekuláris képalkotó rendszer, a NanoPET/CTTM, mely funkcionális (PET) és anatómiai (CT) képalkotó eljárásokat egyesít, mely széleskörű összehangolt interdiszciplináris fejlesztőmunka eredménye.
Integrált, duál-modalitású berendezés - a funkcionális és a morfológiai képalkotás időben rögtön egymást követi, ami lényegesen leegyszerűsíti a vizsgálatok végzését, a rekonstruált képek fúzióját, értékelését és megnöveli a diagnózis pontosságát.
A NanoPET/CT valójában egy kéttagú készülékcsalád, melynek egyik tagja a NanoX-CTTM önálló CT készülék, míg a másik a NanoPET/CTTM kétmodalitású PET/CT. A berendezéssel tanulmányozhatják a betegséget - a folyamatra jellemző specifikus jelzőanyagokat, ún. próbát kereshetnek, de új gyógyító eljárások, terápiák hatásossága is vizsgálható, különösen a neurodegeneratív (Parkinson és Alzheimer kór), kardiológiai és onkológiai megbetegedések kutatásában.
A világon az első olyan kereskedelemben kapható PET/CT berendezés, amellyel a radiofarmakonok eloszlása a tizedmilliméteres, míg a morfológiai elváltozások a 10 mikrométeres tartományban vizsgálhatók.
A vizsgálatokhoz kevesebb állat szükséges, a kutatás gyorsabb és olcsóbb. A készülélcsalád önálló kutató-fejlesztő munka eredménye, melynek során számos korábbi együttműködés eredményeit is felhasználták, továbbfejlesztették.
A berendezést a Mediso Kft. gyártja. Hazánkon, Németországon és Lengyelországon kívül világszerte az amerikai Bioscan Inc. és a Philips Healthcare forgalmazza.
Az innováció eredménye:
Új piaci szegmens kiépítése.
Eladásokból 2010-ben 1 642 millió Ft árbevétel, melyből 502 millió forint adózott eredmény.
A berendezések értékesítéséből származó bevétel 25%-kal nőtt, a nettó árbevétel elérte az 5 650 millió Ft-ot, az adózás előtti eredmény pedig 980 millió Ft volt.
A termék nagymértékben javítja a diagnosztikai betegellátás színvonalát.
Referenciák:
Tizenhárom telepített berendezés vezető kutatóintézetekben (EU, USA, Korea)
Referencia telepítés Magyarországon, a Chinoinban
Tudományos publikációk a készüléken végzett kutatásokról (Nature Genetics, European J Nuclear Medicine and Molecular Imaging, J Nuclear Medicine)
Nemzetközi konferencia előadások, tudományos poszterek, sajtóhírek, kiállítások (WMIC, Japán és Kanada; SNM, USA; EANM, Spanyolország, Ausztria; IEEE Medical Imaging Conference, USA)
Nemzetközi engedélyek, tanúsítványok A Nemzetgazdasági Minisztérium
2010. évi Ipari Innovációs Díjában
a Műszer Automatika Kft. részesült,
"Az elektronikus útátjáró-fedező berendezés" komplex rendszerének megvalósításáért.
Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, a zsűri elnöke és Horváth József, igazgató, tulajdonos
Szakterület:
ipari biztonságtechnika
Tömör leírás:
A vasúti kereszteződésekben történt balesetek megelőzésére igény mutatkozott korszerű biztosító berendezés kifejlesztésére és gyakorlati megvalósítására. Hat éves K+F tevékenység eredményeként, magyar tudás- és gyártóbázison, legalább tízezer aktív mérnökóra felhasználásával, sikerült olyan komplex útátjáró-fedező berendezést - a hozzátartozó szoftver és egyéb kiegészítő eszközökkel együtt - létrehozni, amelyből 2010. évben 33 db a GYSEV Sopron-Szombathely-Szentgotthárd vonalszakaszán már beüzemelésre került.
A kifejlesztett biztonsági berendezés a Magyar Államvasutak üzemi körülményeire lett adaptálva, ugyanakkor annak energiatakarékos kivitele, a hidraulikában rejlő, a vasútüzem területén eddig ki nem aknázott biztonsági tulajdonságok felismerése és szokatlanul merész gyakorlati alkalmazása méltán keltette fel a nemzetközi szakma figyelmét is.
A korszerű berendezés képes együttműködni a tanúsítatott, új LED optikai rendszerrel és kompatibilis a pályázó használati mintaoltalommal rendelkező "Elektrohidraulikus sorompó működtető szerkezettel", illetve a "Sorompó hajtómű" találmányával, továbbá a szintén saját, szabadalmi oltalommal védett, saját fejlesztésű vasúti vontatójárművek biztonságos vonatbefolyásolására szolgáló berendezéssel is.
A folyamatos vasúti üzem körülményei között, a biztosító berendezés kitűnően vizsgázott, és iránta nemcsak Európából mutatkozik komoly nemzetközi érdeklődés. A korszerű biztosító berendezés további gyártásához, karbantartásához a hazai gyártóbázis saját erőből biztosított.
Az innováció eredményei:
a vasúti közlekedés biztonságának fokozása;
33 db berendezés üzembe helyezése 1,5 Mrd Ft értékben;
tudatos innováció, magyar szakemberek megtartása, szellemi kapacitásuk kihasználása érdekében;
2010. évben a cég árbevétele megduplázódott 4,3 Mrd Ft-ra;
új szellemi termékek jöttek létre;
nemzetközi érdeklődés felkeltése, piaci részesedés növekedése.
Referenciák:
Tanúsítványok; Alkalmassági Tanúsítás;
Gazdasági Tükörkép Magazin 2009. 6. szám "A vasút szolgálatában" és 2010. 5. szám "Innováció az Ön biztonságáért", továbbá 2010. 11. szám "Elektronikus útátjáró-fedező berendezés és Magyar fejlesztésű sorompóhajtómű az olasz vasutaknál";
Magyar Nemzet 2010.10.04. "Irakban terjeszkedik a magyar cég";
Heti Válasz 2010.10.28."Sínen vannak";
Technika Műszaki Szemle 2010.11;
Nemzetközi referenciák: portugál, egyiptomi, Szaud-i tenderek.
A VIDÉKFEJLESZTÉSI MINISZTÉRIUM
2010. ÉVI AGRÁR INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN és
2010. ÉVI KÖRNYEZETVÉDELMI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN
a Pharmatéka Bt. részesült
"A sertés dizentéria kialakulásának megelőzésére kifejlesztett költségkímélő, hatékony készítményéért".
Czerván György, államtitkár és Hutás István, cégvezető
Szakterület:
állattenyésztés, környezetvédelem
Tömör leírás:
A Pharmatéka Bt. egy olyan új, sertés dizentéria ellenes preventív célú készítményt (Diarr-Stop S plus) fejlesztett ki és nemzetközileg szabadalmaztatott, amely a sertések takarmányába keverve alkalmas a súlyos gazdasági károkat okozó Brachyspirák miatti véres hasmenéses megbetegedések elleni védekezésre.
A dizentériát okozó baktériumok különlegesen érzékenyek a készítményre.
Ha a betegség már fennáll, a dizentériás tünetek a készítmény etetésével pár nap alatt megszűnnek. A gyógyszernek nem minősülő készítmény használatával nem alakul ki rezisztencia.
A hízlalási időszak kezdetétől a levágásig folyamatosan használható, nincs humán egészségügyi vonzata, azaz nincs élelmezés-egészségügyi várakozási ideje.
A jelenleg használatos dizentéria elleni antibiotikumos kezelések hatékonyságát is javítja. Etetésével jelentősen csökkenthetők a költségek.
Az innováció eredménye:
Minimálisan 50%-kal csökkentek a dizentériás megbetegedések, és 40%-kal csökkent az ebből a betegségből fakadó elhullások száma. Több mint 40%-kal csökkent a dizentériás megbetegedésekre fordított gyógyszerköltség (amely magában foglalja a Diarr-Stop S plus költségét is). Az eddigi tapasztalatok szerint használatával a termelési mutatók is javulnak.
A napi súlygyarapodás min. 8 g-mal, a fajlagos takarmány felhasználás 0,2-0,3 kg-mal javult. Az állomány kiegyenlítettebbé vált, mintegy 4%-kal több állat érte el egy időben az optimális vágási súlyt. Átlagosan 16-24 kg takarmánnyal kevesebb kell egy állat felhizlalásához.
Az etetésével a takarmány- és a húsáraktól függően 1100-1300 Ft-os, vagy akár ennél nagyobb költségmegtakarítás is elérhető állatonként.
A kalkulált piaci részesedés 2008-ban 5,1%, 2009-ben 9,5%, míg 2010-ben közel 21,4% volt a termék tekintetében. A 2010-ben eladott mennyiség a gyártónak mintegy 70 millió Ft-os eredményt, míg a gazdaságoknak mindösszesen kb. 900 millió Ft költségmegtakarítást eredményezett. A készítményt etető gazdaságoknál 40%-kal csökkent a dizentéria ellenes antibiotikum felhasználás.
A csökkenés mértéke nemcsak környezetvédelmi, hanem humán-egészségügyi (törekvés az antibiotikumok felhasználásának visszaszorítására az állattenyésztésben) szempontból is jelentős.
Referenciák:
Fiorács Kft. - Ács
Daka-Hyb Kft. (cégcsoport) - Debrecen
Bátagro Bt. - Bátaszék
Horváth András István - Maglóca
Borotai Sertéshús Zrt. - Borota
Bier Non Stop Kft. - Szeghalom
Dombegyházi Agrár Zrt. - Dombegyház
Dombka 2003 Zrt. - Dombrád A SZELLEMI TULAJDON NEMZETI HIVATALA
2010. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN
a Ferrobeton Zrt. részesült
"Előregyártott vasbeton hídgerenda-család" kifejlesztéséért.
Hajdú Judit, elnökhelyettes, Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, a zsűri elnöke és Juhász Péter, vezérigazgató
Szakterület:
közúti hídépítés, autópálya-építés
Tömör leírás:
A Ferrobeton Zrt., a hídgerenda piacon piacvezető gyártóként partnereivel együttműködve kísérleti programot hajtott végre.
A nagyszilárdságú beton fejlesztése kapcsán (BME Hidak és Szerkezetek Tanszékével együttműködve) saját beruházásban jelentős mértékű gyártókapacitás bővítést hajtott végre. A kifejezetten nagyméretű hídgerendák gyárthatósága érdekében is konkrét gyártmányfejlesztést indított az UVATERV Zrt.-vel és a BME Hidak és Szerkezetek Tanszékével együtt.
A Ferrobeton Zrt. 2006-ban kapott hatósági engedélyt (ÉME engedély száma: 45/2006) FI 150/16,80-44,80 típusú hídgerenda családjának alkalmazására. Az FI 150/44,80-as tartó 43,6 m szabad nyílás mellett két vagy többtámaszú hídszerkezet esetén alkalmazható 44,80 m tartóhossz, 1,50 m szerkezeti magasság, 565 KN önsúly mellett.
Az innováció eredményei:
Az FI-150-es tartócsalád reális alternatívát jelentett a 15-20 m mély völgyekben áthaladó 200-300 m hosszú völgyhidak esetén a korábban alkalmazott betolt vasbeton hídszerkezetekkel szemben a völgyhidak gyorsabb és gazdaságos építésére. Így négy nagy hídszerkezet valósult meg, a 2010. évben forgalomba helyezett M6 autópálya Dunaújváros-Szekszárd szakaszán, lehetővé téve a rövid határidővel épített autópálya megépítését, a tartók nagytömegű (kb. 25000 m tartó) alkalmazásával.
Ez a projekt a Ferrobeton Zrt. számára kb. 2,2 Mrd Ft értékű új piaci területen szerzett árbevételt jelentett, jelentős gazdasági eredmény mellett.
Az FI-150-es tartó fejlesztése egyfajta megvalósítható műszaki alternatívát felkínálva, hozzájárult annak a tervezési diszpozíciónak a megvalósításához, hogy az akkor tervezés alatt álló M3 autópálya Nyíregyháza-Vásárosnamény szakaszán egynyílású autópálya aluljárók kerüljenek megtervezésre, a koronaszélesség 0,6 m-es csökkentése mellett, mely feltételek mind a közlekedésbiztonság, mind a gazdaságosság szempontjából kiemelt érdekeket jelentettek.
Referenciák:
Az innováció közreműködői 2011-ben megkapták a Tierney Clark Díjat az FI -150/44,80 tartó fejlesztéséért (a Magyar Mérnöki Kamara, a Magyar Tanácsadó Mérnökök és Építészek Szövetsége, az Angol Mérnöki Kamara Európai Tagozata által alapított közös díj)
M7 autópálya egynyílású felüljáró a 7. sz. főút felett (2008)
M6 autópálya Dunaújváros-Szekszárd szakasz 763. sz., 774. sz., 1019. sz., 1040. sz. völgyhídjai (2010.)
A MAGYAR KERESKEDELMI ÉS IPARKAMARA
2010. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN ÉS AZ IPARFEJLESZTÉSI KÖZALAPÍTVÁNY
2010. ÉVI SZERVEZETI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN
az NI Hungary Software és Hardware Gyártó Kft.
részesült "A hordozható egyszemélyes laboratórium" fejlesztéséért.
Ábrahám László, ügyvezető és Parragh László, elnök
Ábrahám László, ügyvezető, Horvai György, elnök és Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, a zsűri elnöke
Szakterület:
informatika
Tömör leírás:
Olyan termék került kifejlesztésre, amely a hagyományos oktatási szemléletet maga mögött hagyva az egyéni labor szemléletet helyezi előtérbe. Az NI myDAQ termékével az elméleti és gyakorlati oktatás ugyanabban az időpontban megosztva történik, és így a megszerzett tudás azonnal kipróbálható. A termék képes a legtöbb villamosmérnöki gyakorlatban számításba jöhető mérés elvégzésére.
Ez a mérő, adatgyűjtő, vezérlő eszköz nemcsak villamosmérnök hallgatóknak hasznos, hanem gépészmérnök, fizikus, biológus, kémikus, mezőgazdász hallgatók számára is ajánlott. A diáknak olyan sokoldalúan használható eszköze van, amit hazavihet otthoni munkára, áramkörtervezésre, mérésre, kísérletek lefuttatására (sőt zenehallgatásra is alkalmas), ellentétben az eddigiekben alkalmazott drága, méretében nagy és helyhez kötött műszerekkel.
A termék alacsony ára miatt a diákok számára könnyen hozzáférhető, online úton keresztül is megvásárolható. Kicsi és könnyű, ezért bárhol és bármikor végezhetnek rajta kísérleteket tápforrás nélkül is.
Az innováció eredménye:
A 2010 évben közel 4000 db NI myDAQ termék került eladásra, mely csupán augusztus és december közötti hónapok eredménye. Ez a magas, az év utolsó öt hónapjában elért eladási szám a termék iránti érdeklődést és népszerűséget is mutatja.
A termék átlagos ára 51 E Ft/db. Az öt hónapos időszak alatt összességében 191 millió Ft árbevételt és 29 millió Ft nyereséget jelent.
A termék a hagyományos oktatásban használt, 600 E Ft értékű elavult labor felszereléseket váltja ki. Több mint 2,06 Mrd Ft megtakarítás jelentkezik az oktatási intézményeknél.
Jelenleg már közel 30 egyetem használja a terméket és egyre nő az érdeklődés iránta. A műszerrel eredményesebb, gyakorlatorientáltabb az oktatás, miközben a hallgatóknak a termék elválaszthatatlan eszköze lesz.
Referenciák:
A myDAQ termékről több marketing kampány és cikk született, mellyel nem csak bemutatni kívánja a terméket, hanem számtalan felhasználási lehetőséget is bemutat, melynek saját területén csak a kreativitás szabhat határt.
A terméket a fejlesztő cég mérnökei prezentálják a terméket az intézményeknek.
A nagy érdeklődés alig elégíthető ki.
A MAGYAR INNOVÁCIÓS SZÖVETSÉG
2010. ÉVI INNOVÁCIÓS KÜLÖNDÍJA A
2005 UTÁN ALAKULT
KISVÁLLALKOZÁS RÉSZÉRE
A díjban az AsiaNet Hungary Kft. részesült
"AS-T70 2 tengelyes mozgatású Solar Tracker" kifejlesztéséért és gyártásáért.
Béres Attila, ügyvezető igazgató, Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, a zsűri elnöke és Pakucs János, tiszteletbeli elnök
Szakterület:
megújuló energia
Megvalósítók:
AsiaNet Hungary Kft. és BIBUS Kft.
Tömör leírás:
A 21. század egyik legfontosabb problémája a növekvő villamos energia igény környezettudatos módon történő kielégítése.
Ennek egyik meghatározó területe a fotovoltikus napelem erőművek fejlesztése. Ennek az erőmű típusnak három típusa van a fix, az egytengelyes és a kéttengelyes mozgatású solar rendszer. Műszaki szempontból a kéttengelyes teljesen napkövető rendszer a legbonyolultabb.
A 2009-ben alakult társaság által kifejlesztett Solar Tracker 70m2-es vitorlafelületen 6 sorban és 7 oszlopban szerelten összesen 42 db 240 Wp teljesítményű, vagyis kb. 10 kWp teljesítményt tud előállítani.
A termék egyedülálló abban a szempontból, hogy a solar rendszerek vezérlése általában önálló oszloponkénti vezérlésből áll, úgynevezett piranométerekkel történik. A társaság által fejlesztett tracker fejlettebb hajtástechnikával, és egy teljesen új vezérléssel lett kifejlesztve.
A solarparkon belül minden trackernek tudják a GPS koordinátáit és az adott koordinátára vonatkozóan tudják a nap pályáját előre egy évre minden pillanatban. A pályagörbe alapján meghatározott irány- és magasságszögeket programoztak, és a trackerek minden pillanatban az előre programozott pályagörbéket követik.
Az innováció eredménye:
AS-T 70 Solar tracker fejlesztés, acélszerkezeti-, hajtástechikai-, vezérléstechnikai tervezés. Komplett gyártmánytervek alapján prototípust készítettek, az ott felmerült hibákat pedig korrigálták a végső változatnál. Más hasonló európai terméknél gyorsabb és pontosabban mozgatják a rendszert, kisebb karbantartás-igénnyel működtetik, gyorsabban szerelhető, és olcsóbban értékesíthető.
A fejlesztés eredményeképp került közvetlenül export értékesítésre 96 db tracker, amely 528 000 EUR bevételt jelentettl. Ha nincs a cég álatl fejlesztett termék, nem tudták volna megvalósítani az 1MWp teljesítményű blokkot, amellyel a társaság teljes árbevétele 4 millió EUR-ra növekedett (ebből 528 000 EUR bevétel a trackerek ára).
A társaság nem tracker szállítást, hanem komplett erőmű kivitelezést vállalt a saját maga által fejlesztett termék beépítésével. A pályázó egy olyan 2009-ben alakult mérnök fejlesztő cég, ahol a komplett termékcsoport fejlesztését és megvalósítását végzik.
Referencia:
2010-ben a Prima Manufaktura S.r.o. (Szlovák Köztársaság) részére az első ütemben egy 1MWp teljesítményű 96 db oszlopból álló parkot terveztek és kiviteleztek.