A 2004. ÉVI
INNOVÁCIÓS NAGYDÍJBAN RÉSZESÜLT
az "ABC transzporter tesztreagens termékcsalád"
c. innováció (40. kód)
ifj. Duda Ernő elnök és Dr. Mádl Ferenc köztársasági elnök
Megvalósító: SOLVO Biotechnológiai Rt. (Szeged)
Szakterület:
biotechnológia
Tömör leírás:
A gyógyszeripari K+F egyik legfontosabb kérdése, hogy a gyógyszerjelölt molekulák át tudnak-e jutni a szervezet farmakológiai gátjain, hogy eljuthassanak oda, ahol hatásukat kifejtik. Újabban szakemberek kezdik felismerni, hogy a gyógyszermolekulák toxicitása is sokszor a transzporterekkel való kölcsönhatás következménye.
Az innováció tárgya a cég ABC (ATP Binding Casette = ATP-kötőhellyel rendelkező) transzporter-fehérjékkel kapcsolatos tesztreagens (membrán vezikula) termékcsaládja, amely jelenleg 17 termékből áll. (Az ABC transzporter-fehérjék fontos élettani szerepe, hogy aktívan megvédjék a szervezetet azoktól a mérgező kémiai anyagoktól, amelyek a környezetben fordulnak elő vagy gyógyszerként kerülnek a szervezetbe.)
A cég ennek a termékcsaládnak a kifejlesztésével nagy áteresztőképességű, in vitro szűrőteszteket dolgozott ki, amelyek amellett, hogy a gyógyszerkutatások időtartamát és költségeit csökkentik, lehetővé teszik a gyógyszerjelölt molekulák viselkedésének állatkísérletek nélküli tanulmányozását az ABC transzporter-fehérjék széles skáláján. Emiatt a SOLVO Rt. tesztregaens termékcsaládja világviszonylatban egyedülálló.
Az innováció eredménye:
A SOLVO Rt. az elmúlt évben a közvetlen termék-értékesítésből közel 160 M Ft, a kapcsolódó szolgáltatás-értékesítésből pedig további 21 M Ft árbevételre tett szert.
A tesztreagens termékértékesítés terén a cég így megnégyszerezte előző évi árbevételét, és a területen világviszonylatban piacvezetővé vált.
A tesztreagens termékcsaládra jutó éves eredmény 2004-ben mintegy 137 M Ft volt.
A SOLVO Rt. a tesztreagens-termékek fejlesztéséhez és gyártásához kötődően az elmúlt években 12 kutató-fejlesztői munkahelyet létesített.
Referenciák:
A Deloitte & Touche a Fast 50 program keretében minden évben elkészíti a leggyorsabban fejlődő kelet-európai technológiai cégek listáját. Évente mintegy tízezer cseh, észt, magyar, lett, litván, lengyel, szlovák és szlovén céget vizsgáltak meg az árbevétel növekedése alapján. A SOLVO Rt. a programban 2003-ban negyedik, 2004-ben harmadik helyezést ért el.
A tesztreagens termékcsalád tekintetében a világ 10 legnagyobb gyógyszergyára és a jelentősebb biotechnológiai cégek is a SOLVO Rt. ügyfelei.
Támogató levelek [Millenium Pharmaceuticals (USA), Altana Pharma (Németország), Iwaki KK (Japán), Funakoshi, Inc. (Japán), Richter Gedeon Rt. (Magyarország)]
Sajtóhír, újságcikkek A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTÉRIUM
2004. ÉVI IPARI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Képerősítő nélküli disztális célzórendszer"
c. innováció (33. kód)
Dr. Kóka János miniszter és Farkas József ügyvezető igazgató
Megvalósító: Sanatmetal Kft. (Eger)
Szakterület:
orvosi eszközgyártás
Tömör leírás:
A Sanatmetal célzórendszere a világon egyedülálló módszert ad a traumás lábszár- és combcsonttöréseket ellátó baleseti sebészek részére.
A törött csontok kezelésére a velőűrszegezés a legfejlettebb műtéti technika. Ez esetben a csöves csont belsejébe fém implantátumot helyeznek a gyógyulásig, amelyet a két végen csontcsavarokkal rögzítenek a csonthoz, megakadályozva a csontdarabok elmozdulását a gyógyulási folyamat alatt. Az implantátum bevezetéséhez közelebbi végen a rögzítéshez szükséges furatokat a csontba speciális célzóeszköz segítségével készítik. A távolabbi végen azonban - a bizonytalan mértékű implantátum deformáció miatt - fix célzókar nem használható. Az eddig használatos legelterjedtebb megoldás a röntgensugár alatti fúrás, amelyet ún. képerősítővel végeznek.
A Sanatmetal által kifejlesztett, mechanikus és mágneses elven működő eljárás biztonságos, egyszerű és praktikus megoldást ad az egészségügy kezébe. Nincs szükség képerősítő használatára, ezért nagymértékben csökken a műtő személyzetének sugárterhelése. A nagy gyakorlatot igénylő műtéti lépések leegyszerűsödnek, így az operációt végző sebész, és a műtőasztalon fekvő sérült is biztonságban érezheti magát.
Az innováció eredményei:
Közvetlenül a célzórendszerből származó árbevétel a 2004-es évben elérte a 129 M Ft-ot.
A Sanatmetal megoldást talált egy évek óta megoldatlan problémára: a kifejlesztett célzórendszer az operatőrök számára biztonságos, magabiztos és gyors munkavégzést tesz lehetővé, a sérültek számára pedig gyorsabb felépülést biztosít.
A vállalkozás piaci pozíciói a 2004. évben erősödtek a meglévő piacokon, sőt több új piacra sikerült belépni, nemcsak az újdonságnak számító célzórendszerrel, hanem a Sanatmetal teljes termékskálájával.
A Sanatmetal egyébként is nagyon jó elismertsége, tovább erősödött. Számos versenytárs és disztribútor partner kereste meg a vállalkozást közös fejlesztési projektekkel.
Referenciák:
Vevői visszajelzések;
Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinika - fejlesztési együttműködés;
Megjelent publikációk;
A vállalkozás gazdasági és minőségi elismerései: "A régió legdinamikusabban fejlődő kis- és közepes vállalkozása", "A régió legjobbja"; Nemzeti Minőségi Díj, ISO 9001 - ISO 13485 - CE követelményeknek megfelelő tervezés és gyártás A KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS VÍZÜGYI MINISZTÉRIUM 2004. ÉVI KÖRNYEZETVÉDELMI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Nagy sótartalmú szervesanyaggal szennyezett technológiai vizeinek kezelésére kidolgozott új membrán biotechnikai eljárás alkalmazása"
c. innováció (20. kód)
Dr. Persányi Miklós miniszter, Kovács F. László vezérigazgató és Hideg Miklós ügyvezető igazgató
Megvalósítók: BorsodChem Rt. (Kazincbarcika),
Zenon Systems Kft. (Tatabánya)
Szakterület:
vegyipar
Tömör leírás:
A BorsodChem Rt. egy olyan korszerű, speciális vízkezelési technológiát dolgozott ki és illesztett be egy vegyipari gyártástechnológiai folyamatba, melyet a cég saját K+F tevékenységének eredményeire alapozva valósított meg. A BorsodChem a tervezésbe bevonta a széleskörű hazai és külföldi referenciával rendelkező Zenon Systems Kft.-t, a kivitelezést pedig a Zenon irányításával hazai cégek oldották meg.
Az innováció megvalósításával létrejött új technológia kiváltott egy korszerűtlen "csővégi" megoldást, a K+F tevékenység eredményeképpen megvalósított eljárással nagy tisztaságú nátrium-klorid állítható elő, mely a gyártelepen működő klórgyártás technológiájába visszaforgatható és ott újrahasznosítható. A szintén nagytisztaságú visszanyert vizet technológiai vízként lehet hasznosítani.
A fejlesztés alapjait a VCM üzemben meglévő, a nagy sótartalmú technológiai vizek kezelésére korábban létesített technológia (reverz-ozmózis) képezte. Ennek rekonstrukcióját egybekötötték egy új, nemzetközi szinten is mértékadó, a BAT követelményeket kielégítő komplex víztisztítási technológia kidolgozásával. Az üzembe helyezett új eljárás biztonságos szervesanyag eltávolítást, valamint a korábbinál hatásosabb és gazdaságosabb üzemeltetés mellett az oldott és kolloidális állapotú szervetlen szennyezőanyagok nagy hatásfokú kivonását eredményezte.
Az innováció eredménye:
Egy műszakilag stabilan működő, hatásfokában kiemelkedő, gazdaságilag megtérülő új környezetvédelmi technológia megvalósítása a BorsodChem magas só- és szervesanyag tartalmú technológiai vizeinek kezelésére.
A technológia bevezetésével egy jelentős környezetterhelő kibocsátás megszűnik; a működtetés során évente 3-4000 t újrahasznosítható só (NaCl), illetve 200-220 000 m3 nagy tisztaságú technológiai víz előállításával lehet számolni; az új eljárással elérhető éves megtakarítás mintegy 200-220 M Ft.
A 825 M Ft ráfordítással megvalósított környezetvédelmi célokat szolgáló beruházás megtérülése négy év.
Referenciák:
Szabadalmaztatás Az INFORMATIKAI ÉS HÍRKÖZLÉSI MINISZTÉRIUM 2004. ÉVI INFORMATIKAI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
az "ISeeSec Adatbiztonsági Audit Rendszer"
c. innováció (32. kód)
K. Szabó Imre vezérigazgató és Kovács Kálmán miniszter
Tömör leírás:
Az ISeeSec segítségével lehetővé válik elektronikus adattartalmak kockázatarányos védelméhez szükséges központi biztonsági ellenőrzési rendszer megvalósítása, amely az információvédelmi kérdéskör belső fenyegetettséghez kapcsolódó audit és kockázat analízis feladatköreit támogatja.
Az alkalmazás képes minősített és egyéb bizalmasnak minősülő elektronikus adatok tárolásával és kezelésével kapcsolatos munkafolyamatok anomáliáit észlelni, eltérés esetén a szervezet biztonsági szabályozásával összhangban a folyamatot valós időben blokkolni, ill. a szükséges riasztási, jelentési feladatokat elvégezni.
A termék biztonsági vezetők, IT kockázati menedzserek napi operatív és stratégiai munkáját támogatja a vonatkozó hazai és nemzetközi IT biztonsági szabványok és ajánlások figyelembevételével.
Az innováció eredményei:
A 2004-ben elért árbevétel 104 M Ft, amely több mint két és félszerese a 2003. évinek (40 M Ft).
A 2004. évben eladott licencek száma 200, a 2003. évi 80-nal szemben.
A termék magas értékesítési potenciállal, és profit-termelő képességgel rendelkezik: a termék licenc eladások mellett számos pre- és postimplementációs szolgáltatás is a csomag része.
Nincs szükség lokalizációra, a termék minimális testreszabással a világ bármely országában értékesíthető.
A termékben és a termék implementációjához kapcsolódó know-how-ban kimagasló export lehetőségek rejlenek.
A termék ágazat-függetlenül biztosítja az információvédelmi terület hatékony támogatását, ezáltal egyrészt anyagi és erkölcsi károk előzhetők meg, másrészt hozzájárul az "elektronikus bizalom" fokozásához, az adatok házon belüli kezelésének törvényben meghatározott, és a piac által elvárt szintű biztosításához.
Referenciák:
Nemzetbiztonsági Hivatal
Paksi Atomerőmű
Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.
Magyar Posta
Pénzügyminisztérium (Románia) A FÖLDMŰVELÉSÜGYI ÉS VIDÉKFEJLESZTÉSI MINISZTÉRIUM 2004. ÉVI AGRÁR INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Művelőnyomos (művelőutas) cukorrépa-termesztési technológiák kidolgozása, agronómiai/ műszaki-fejlesztési vizsgálatai és hazai adaptálása"
c. innováció (6. kód)
Dr. Szente Márk ügyvezető igazgató és Pásztohy András politikai államtitkár
Megvalósítók: FVMMI GM Gépminősítő Közhasznú Társaság (Gödöllő),
BETA-KUTATÓ és Fejlesztő Kft. (Sopronhorpács),
GSD Agrárprodukt Kft. (Zsira)
Szakterület:
mezőgazdaság
Tömör leírás:
A hazai cukorrépa-termesztés ágazati gépesítettsége, kiegészítve a széles választékot biztosító permetező gépekkel, a művelőnyomos technológia elterjesztését tette lehetővé, ami új technológiai fejlesztési utat jelent.
A pályázók az elmúlt években e témakörben számos technológiai/műszaki fejlesztést végeztek el. Az egyedi és összehasonlító gép-, valamint a technológiai vizsgálatok eredményei alapján valósult meg az innováció, melynek következtében kisebb a hektáronkénti vetőmag-felhasználás; jelentős vegyszer-megtakarítás elérésére nyílik lehetőség; elmaradnak a felesleges (kétszer permetezett) kezelések, ill. a permetezett sávok pontatlan csatlakozásából adódó, nem megfelelően kezelt (permetezetlen) területek.
A technológia-fejlesztéssel és hazai gazdálkodó egységekre történő adaptálásával nagyobb termésmennyiségek betakarítására nyílik lehetőség.
Az innováció eredménye:
Az innovációnak a GSD Kft.-nél jelentkezett kimutatható eredménye a 2004. évben 24 119 M Ft, országosan 163 M Ft feletti érték. Egyéb gazdasági előnyök: gyomirtás, lombvédelem, kártevők elleni védekezés bármikor elvégezhető, azaz hatékonyabb és olcsóbb védelmet biztosít.
Káros talajtömörödés csak a művelőnyomokban keletkezik, így védi a környezetet és a talajt is.
Az eljárással javul a betakarított répa minősége, növekszik cukortartalma, tehát a jövedelmezősége is növekszik.
Referenciák:
Alcsiszigeti Mezőgazdasági Rt.
Dél-Pest Megyei Mezőgazdasági Rt.
KAPOSCUKOR Rt.
Petőházi Cukorgyár Rt.
Szolnoki Cukorgyár Rt. A NEMZETI KUTATÁSI ÉS TECHNOLÓGIAI HIVATAL 2004. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Terbisil® - gombaellenes készítménycsalád"
c. innováció (21. kód)
Boda Miklós elnök és Bogsch Erik vezérigazgató
Megvalósító: Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. (Budapest)
Szakterület:
gyógyszeripar
Tömör leírás:
A gombás eredetű bőrmegbetegedések gyakoriak a világ fejlett országaiban, így Magyarországon is, ahol a felnőtt lakosság 54%-a életében legalább egyszer tapasztalta már kellemetlen tüneteit. A kór, fertőzés útján terjed, ezért a betegek közvetlen környezetüket, családtagjaikat folyamatos fertőzésveszélynek teszik ki.
A Richter Rt. egy új, szabadalmilag független, korszerű terbinafin, azaz gombaölő hatóanyag-gyártási eljárást dolgozott ki. A terbinafin hatóanyag előállítási eljárás a következő előnyöket szolgáltatja: ipari méretű megvalósíthatóság; környezetkímélő technológia; a hatóanyag minősége a szigorú nemzetközi követelményeket is kielégíti; a jó kitermelés miatt gazdaságos megoldást nyújt.
A készítményfejlesztés során egy teljesen új, Magyarországon egyedülálló eljárást dolgoztak ki: a Richter Rt. vezette be elsőként hazánkban a mikrohullámú vákuumgranulálási és szárítási eljárást, melyet a Terbisil® tabletták előállításához alkalmaztak. A kétféle erősségű tabletta mellett kifejlesztettek egy, a bőrfelületen alkalmazható készítményt is, krém formájában.
Az innováció eredménye:
2004-ben a Terbisil® exportból származó árbevétele meghaladta az 5 M USD-t, a teljes árbevétel több mint 8 M USD volt.
2004-ben a Terbisil® tabletták piaci részesedése saját termékkategóriájában az év eleji 32%-ról 42%-ra, a Terbisil® krémé pedig 17%-ról 28%-ra nőtt.
A Terbisil® készítmények bevezetése Magyarországon 2004 végéig közel 100 M Ft megtakarítást jelentett a betegeknek, és kb. 300 M Ft megtakarítást hozott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár számára.
Referenciák:
Magyarországon és további 23 országban szerzett forgalomba hozatali engedély a készítményre
Szabadalmak (HU-223057, EP 1222160)
Újságcikkek A MAGYAR SZABADALMI HIVATAL 2004. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "STIMULOTON® antidepresszáns tabletta"
c. innováció (9. kód)
dr. Blaskó Gábor vezérigazgató és Bendzsel Miklós elnök
Megvalósító: EGIS Gyógyszergyár Rt. (Budapest)
Szakterület:
gyógyszeripar
Tömör leírás:
A depresszió a leggyakoribb betegségek közé tartozik. A kezeletlen depressziós betegek rendkívül magas öngyilkossági száma, a jelentősen emelkedett szomatikus halálozás, ill. a depressziók okozta egyéni szenvedés nagyságrenddel csökkenthető a depressziók korai felismerése és hatékony kezelése által.
Az utóbbi években hazánkban a depressziós betegek több mint 70%-a SSRI terápiában részesül. Ennek is köszönhetően jelentős mértékben csökkent a befejezett öngyilkosságok száma.
Az EGIS Rt.-ben új, egylépéses eljárást dolgoztak ki, amellyel nagy tisztaságú megfelelő tetralon származékot lehet előállítani. Emellett kidolgoztak egy új katalitikus hidrogénezési eljárást, amelyben 95:5 arányban keletkezik a cisz- és a transz-racemát. Az így kapott nyerstermékből sokkal könnyebb a tiszta cisz-racemát kinyerése, mint a korábbi eljárásokkal készült termékelegyekből.
Az innováció eredményei:
Az EGIS Gyógyszergyár Rt. Stimuloton® tablettái szabadalmakkal védett, saját gyártású hatóanyagból készülnek.
Az eljárással kapott cisz-racemát rendkívül tiszta, az összes szennyezés mértéke 0,1% alatt van, amely rendkívüli minőséget jelent, még a gyógyszerhatóanyagok között is.
2004 végére körülbelül 13 000 beteg részesült havonta Stimuloton® kezelésben. A filmtabletta az éves adatok alapján az antidepresszánsok piacán értékben már a hatodik (512 M Ft), eladott dobozszám tekintetében, pedig a hetedik helyet foglalta el (145 933 doboz).
A 2001. évi forgalombahozatal óta az originális készítményhez képest összesen több mint 105 M Ft megtakarítást eredményezett az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és közel 123 M Ft-ot a betegek számára.
2004 folyamán a Stimuloton® filmtabletta megkapta a gyermekkori kényszer indikációt. A filmtabletta biztonságosságát bizonyítja az is, hogy már 6 éves kortól rendelhető betegek számára.
Referencia:
A Pszichiátria Magyar Kézikönyve,
IMS Health gyógyszerpiaci adatszolgáltató adatbázisai A MAGYAR KERESKEDELMI ÉS IPARKAMARA
2004. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Megújuló energiaforráson alapuló energia-termelése"
c. innováció (25. kód)
Kovács Vince alelnök, Somosi László, elnök-vezérigazgató és Péterffy Attila, ügyvezető igazgató
Tömör leírás:
A pályázók egy megújuló energiaforráson alapuló 49,9 MW-os erőművi blokk és tüzelőanyag ellátó rendszert hoztak létre a korábban széntüzelésű berendezés felhasználásával.
A technológiai innovációt a Magyarországon először alkalmazott úgynevezett buborékoltató, fluidágyas tüzelési technológia alkalmazása, míg a környezetvédelmi innovációt a tüzelőanyagváltás eredményeképpen, a berendezés károsanyag kibocsátásának (kén-dioixid, por, nitrogénoxidok) drasztikus csökkenése jelenti.
A pályázat bemutatja a beruházás folyamatát, a létrehozott berendezések legfőbb műszaki jellemzőit és a projekt gazdasági, környezetvédelmi előnyeit.
Az innováció eredményei:
A 8,8 Mrd Ft-os beruházás eredményeképpen - magyar fővállalkozó kivitelezésében - megvalósult a biomassza blokk. A munkálatokban jelentős szerep (és árbevétel) jutott a helyi, régióbeli alvállalkozóknak, munkavállalóknak is.
A korábban széntüzelésű berendezés átalakításával létrehozott biomassza blokk évi 350 GWh megújuló energiahordozón alapuló "zöld" villamos energiát állít elő. Ez a volumen megduplázza Magyarország korábbi megújuló villamosenergia termelését, hozzájárulva a hazánk által 2010-re vállalt 3,6%-os "zöld" energia arányának eléréséhez. A biomassza hasznosítása emellett zéró növekmény széndioxid kibocsátású, így segíti a Kyotói Egyezményben meghatározott célok elérését is.
A berendezés éves tüzelőanyag igénye közel 400 000 tonna, mely tüzelőanyag a beszállító erdészetek számára évente közel 3,5 Mrd Ft-os árbevételt jelent, stabilizálva a működésüket. Az említett árbevétel a régió gazdaságára pezsdítőleg hat, munkahelyeket hoz létre, elősegíti a kistelepülések felzárkózását.
A műszaki innováció és a régióban keletkező gazdasági előnyök mellett környezetvédelmi értelemben is innovációt eredményezett a beruházás. Az erőmű emissziója a tüzelőanyag váltás következtében drasztikusan csökkent (kéndioxid, por, nitrogénoxidok, zérótöbblet széndioxid emisszió).
Referencia:
Újságcikkek AZ IPAR MŰSZAKI FEJLESZTÉSÉÉRT ALAPÍTVÁNY 2004. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT "A juh kefir termék gyártmányfejlesztése és piaci forgalmazása"
c. innováció (27. kód)
Kovács Péter vezérigazgató és Dr. Horvai György elnök
Megvalósító: Bakonszegi Awassi Rt. (Bakonszeg)
Szakterület:
élelmiszeripar
Tömör leírás:
A Bakonszegi Awassi Rt. világviszonylatban is komplettnek tekinthető juhászati vertikumot hozott létre. A juhtenyésztést az awassi (intenzív) és az őshonos gyimesi racka (extenzív) fajtákra alapozták, mindkét fajtát tekintve a juhtej az elsődleges termék.
A juh kefir termék kizárólag teljes értékű juhtej és kefir kultúra felhasználásával készül, csontfehér színű, kellemesen savanykás, juhtejre jellemző ízű, mely 28 napos szavatossági idővel kerül forgalomba.
Kiemelkedő vitamin, ásványi és szárazanyag tartalmú termék. A savanyításon alapuló gyártási eljárásnak köszönhetően a tejben lévő tápanyagok emészthetőbbé válnak.
A tehéntejre érzékeny lakosság körében elenyészően ritka az allergiás tünetek jelentkezése juhtej termékek fogyasztása esetén.
Az innováció eredménye:
A juh kefir a hazai nagy áruházláncokon keresztül jut el a vásárlókhoz, a 2004. évben az értékesített mennyiség meghaladta a 100 000 darabot.
A hungarikum termék magas hozzáadott értékét szemlélteti, hogy a feldolgozásnak köszönhetően a juhtej termelői ára ötszörösére növelhető.
A cég állítja elő Magyarország juhtejének közel 40%-át, ezen túlmenően kizárólag a Bakonszegi Awassi Rt. forgalmaz Európában juh kefirt.
Referenciák:
Nemzetközi kiállításokon (SIAL, BIOFACH, ANUGA, FOODEX, Grüne Woche) való részvétel
Vásárlói visszajelzések
Tudományos konferenciákon való előadások
A juh kefir Hajdú-Bihar Megye Kitüntetett Minőségi Terméke 2004. c. kitüntetésben részesült.