A 2003. ÉVI
INNOVÁCIÓS NAGYDÍJBAN RÉSZESÜLT
a "Digitális szövettani laboratórium"
c. innováció (27. kód)
Dr. Molnár Béla, ügyvezető igazgató, Dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és Dr. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke
Megvalósító: 3DHISTECH Kft. (BUDAPEST)
Szakterület:
orvosiműszer-gyártás, informatika
Tömör leírás:
A patológiában az orvosok az üvegtárgy-lemezeken levő szövettani metszeteket vizsgálják, tárolják, archiválják, vagy küldik el más orvosoknak. A leletek nem tartalmaznak képi információt, és nem biztosítják ennek még a lehetőségét sem. A 3DHISTECH Kft. a teljes orvos-patológiai diagnosztikai folyamat digitalizálását és ezen túlmenően új diagnosztikai módszerek kidolgozását tűzte ki céljául. A cég jelentős tudományos munka, kutató-fejlesztő tevékenység alapján olyan szkennelő-mikroszkópot és hozzá kapcsolódó szoftvereket, egyszer használatos eszközöket fejlesztett ki, gyártott le és forgalmaz, amely a teljes üvegtárgy-lemezt és a további feldolgozási lépéseket digitalizálja. Az elektromos tárgylemezek megalkotása és használata XXI. századi kihívás. A digitális szövettani laboratórium alkalmazásával lehetségessé válik a tárgylemezen található minta egészének vizsgálata, sorozatmetszetek esetén akár három dimenzióban is. A digitális képek automatikus módszerekkel vizsgálhatóak, így gyorsan, pontos vizsgálati eredmények állnak az orvosok rendelkezésére. A minták megőrzése többé nem jelent problémát, mivel azok eredeti minőségükben bármikor, akár háromdimenzióban is rekonstruálhatóak.
Az innováció eredménye:
A HI-SCOPE automata tárgylemez-digitalizáló rendszer és a virtuális mikroszkóp programcsomagok segítségével a világon először lehetővé vált a mikroszkópos kiértékelések elvégzése (1 gigabájt/tárgylemez) teljesen digitális környezetben.
A digitális hisztológiai laboratórium kifejlesztésével modern, kényelmes, biztonságos, munkakörülményeket és -eszközöket teremtenek, ennek a száz éve gyakorlatilag változatlan orvosdiagnosztikai munkának, elősegítve ezzel a gyorsabb, pontosabb, hatékonyabb, reprodukálhatóbb szövettani diagnosztikát.
A technológia lehetővé teszi a gyors, földrajzi korlátok nélküli információáramlást, ezért jelentős szerepet tölthet be a gyógyszerészeti és a biotechnológiai tudományos piacokon, valamint az oktatásban is.
A kis létszámú (6 fő), orvosokból, fejlesztőmérnökökből és informatikusokból álló kisvállalkozásnak a technológia, ill. 13 db komplett rendszer értékesítéséből több mint 1 100 000 USD bevétele, és jelentős nyereséghányada származott, elsősorban USA-beli értékesítés során.
Referenciák:
"Business Partner"-i szerződés az IBM-mel. Az IBM globálisan támogatja a digitális laboratórium elterjesztését Life Sciences partnerhálózatán keresztül.
A Carl Zeiss GmbH szándéknyilatkozatot írt alá; fél éven belül exkluzív jogok szerzésére a teljes termék-portfolió tekintetében.
A GKM támogatása a nemzetközi szabadalom bejelentéséhez
Ikonysis szerződés, Syntapharma szerződés, valamint a SOTE I. sz. Pathológiai és Rákkutató Intézete. A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTÉRIUM
2003. ÉVI IPARI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "TALLITON® tabletta"
c. innováció (6. kód)
Dr. Blaskó Gábor, kutatási igazgató és Gaál Gyula, politikai államtitkár
Megvalósító: EGIS Gyógyszergyár Rt. (Budapest)
Szakterület:
gyógyszeripar
Tömör leírás:
Magyarországon a szív- és érrendszeri halálozás aránya igen magas. A befolyásolható rizikótényezők közül a legfrissebb magyarországi felmérések alapján a magas vérnyomás a veszélyeztetett 40 év feletti korcsoport 50-60%-át érinti.
Magyarországon évente kb. 25 000 ember kap szívinfarktust, ezek fele egy éven belül meghal. Braunwald professzor elismert elmélete szerint a korábban külön entitásként kezelt szívbetegségek valójában egyazon folyamat különböző állomásai: a rizikófaktorok szintjén elhelyezkedő magas vérnyomástól indulva a koszorúér-betegségen keresztül (angina pectoris, szívinfarktus) egészen a végstádiumú szívelégtelenségig. A folyamat fő mozgatórugója a szimpatikus idegrendszer kóros aktivitása, ami α1, β1 és β2 adrenerg receptorokon át egyaránt mediált.
Az ún. hagyományos β-blokkolókkal szemben mindhárom receptoron csak a Talliton® hatóanyaga, a carvedilol képes gátló hatást kifejteni a ma forgalomban lévő β-blokkolók közül, ezáltal hatékonyan meggátolja bármely stádiumban a folyamat progresszióját.
Az innováció eredményei:
Az EGIS Gyógyszergyár Rt. Talliton® tablettái szabadalmilag független, saját gyártású hatóanyagból készülnek. A hatóanyag-fejlesztés során kidolgozott új gyártóeljárás egyfelől az originátor szabadalommal védett eljárásánál lényegesen jobb hatásfokú (71% az originátor eljárásának 43%-ával szemben), gazdaságosabb gyártóeljárás, másfelől igen tiszta, szennyezésektől mentes, egyenletesen magas minőségű hatóanyagot eredményez.
Az EGIS Gyógyszergyár Rt. 2000-ben törzskönyveztette a 6,25 mg, 12,5 mg és 25 mg hatáserősségű Talliton® tablettákat. A 2003. évben, az éves adatok alapján a béta-blokkolók piacán értékben már az előkelő negyedik (575 M Ft), az eladott dobozszám tekintetében pedig az ötödik helyet foglalta el (461 000 doboz), messze meghaladva az originális készítmény eladását. A forgalomba hozatal óta a Talliton® az originális készítményhez képest összesen kb. 200-220 M Ft megtakarítást eredményezett az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és a betegek számára.
Referenciák:
Az eljárást magyar szabadalmi bejelentés és európai szabadalom védi.
IMS Health gyógyszerpiaci adatszolgáltató adatbázisai A NEMZETI KUTATÁSI ÉS TECHNOLÓGIAI HIVATAL 2003. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "LEGYÉL TE IS FELFEDEZŐ kémiai tanulókísérleti eszközkészlet"
c. innováció (32. kód)
Szabados Tamás, politikai államtitkár és Fodor Erika, egyéni vállalkozó
Megvalósító: Fodor Erika (Budapest)
Szakterület:
oktatás
Tömör leírás:
Ma egy diák alig kísérletezik, nincs élménye, és hiányos a tudása a természettudományos tantárgyakból. Az ok elsősorban nem anyagi (bár nincs elég szaktanterem, eszköz stb.), mert ott sincs önálló tanulói megfigyelés, ahol megfelelőek a feltételek! Valódi ok az, hogy a tanároknak nincs idejük a régi eszközökkel bíbelődni, ráadásul ezek anyagigényesek, és többnyire már balesetveszélyesek is! A megoldás: egy forradalmian új, szabadalmaztatott tanulókísérleteztetési módszer, és az ahhoz tartozó célszerű eszközök, azaz a "Legyél Te is Felfedező" eszközkészlet.
Az új módszerrel a folyamatok látványosabbak, részletesebben megfigyelhetők. A szokatlan kísérleti körülmények miatt nemcsak a tankönyv egyenletei "elevenednek" meg, hanem új megfigyelések tehetők, azaz a diákok kreativitásuktól függően felfedező szituációba juthatnak. A könnyű kezelhetőség miatt az apró eszközök alkalmasak arra, hogy azokban bárki bárhol gyönyörködjön, elszórakozzon a jelenségeken, önállóan vagy moderátori segítséggel elgondolkozzon. Az eszközkészlet összeállításánál, személyes megbeszélés alapján figyelembe veszik a megrendelő iskola típusát, létszámát, és a jelenlegi felszereltségét is. A doboz nemcsak a kísérleti eszközöket tartalmazza, hanem a szükséges kiegészítőket (pl. törlőkendők, kémcsőkefe, csempeszárító stb.) is.
Az innováció eredménye:
Az eszközkészlet "pénztárcabarát", mert szaktanterem, elszívófülke nélkül használható, az eszközök ára alacsony.
"Tanárbarát", mert a tanár előkészítő és utómunkája csupán néhány perc, a kísérletek ideje az órán még ennél is jóval kevesebb. Gyakorlatilag nincs balesetveszély.
"Diákbarát", mert a tanuló szinte azonnal látványos élményhez jut. A "legvadabb" kísérletek is balesetveszély nélkül végezhetők el.
"Környezetbarát", hiszen a hagyományos anyagmennyiség századát használja, ugyanakkor energiatakarékos, ráadásul a mosogatáshoz sem kell, még alkalmanként sem sav vagy rákkeltő szerves oldószer, általában elég a hideg csapvíz!
A tanulókísérleti eszközkészletet, az egy év alatt, országszerte több száz iskola vásárolta meg, az értékesítésből származó bevétel 2003. évben több mint 14 M Ft volt, jelentős nyereséghányaddal.
Referenciák:
Világ és Európai Kémiatanárok Konferenciája, Educatio Kiállítás
Támogatások: KOMA, SOROS, Pro Renovanda Hungariae pályázatok
Díjak: Genius 2002, Hundidac Nagydíj 2003
A "Legyél Te is Felfedező" eszközkészletetet használók elismerő levelei A FÖLDMŰVELÉSÜGYI ÉS VIDÉKFEJLESZTÉSI MINISZTÉRIUM 2003. ÉVI AGRÁR INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Többfunkciós mezőgazdasági szállítóeszköz"
c. innováció (26. kód)
Dr. Fenyvesi László, igazgató, Szanyi Tibor, politikai államtitkár és Gyurátz Ferenc, ügyvezető igazgató
Megvalósítók: Bagodi Mezőgép, Mezőgazdasági Gép- és Fémszerkezetgyártó Kft. (Bagod),
FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézete (Gödöllő)
Szakterület:
mezőgazdaság
Tömör leírás:
A magyar mezőgazdaság logisztikai rendszere átalakulóban van: az egykori nagyüzemek szállítóeszközei (a közismert "mezőgazdasági IFA" tehergépjárművek) részben kiöregedtek, részben pedig szállító vállalkozások tulajdonába kerültek. A fenti folyamattal véletlen egybeesés, hogy a világ mezőgazdasági termelését kiszolgáló belső szállítási rendszer is átalakul: törekvés a nagy sebességű (40-50 km/h), rugózott futóművű, rendkívül flexibilis hajtórendszerű univerzális traktorok fejlesztése, amelyek a szántóföldi műveletek mellett a szállítás feladatát is megoldják. A díjnyertes pályázat fejlesztése így kapcsolódik a világpiaci igényekhez. Ezeknek a piaci igényeknek a felismerésével a Bagodi Mezőgép, Mezőgazdasági Gép- és Fémszerkezetgyártó Kft., az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézettel együttműködve fejlesztette ki az új cserefelépítményes szállítóeszköz családot.
A konstruktőrök építettek a kutatóintézet több évtizedes mérési, vizsgálati eredményeire, valamint a gyár szabadalmára. A konstrukció kialakításának minden szakaszában a korszerű digitális méretezési lehetőségeket alkalmazták, és a kutatóintézet szilárdsági és kinetikai mérései alapján korrigáltak. A konstrukciót korszerű kivitelezés, technológia teszi teljessé.
Az innováció eredménye:
Olcsó, 350 000 Ft/t fajlagos költségű univerzális csere-felépítményes szállítóeszköz-család kialakítása.
A gépkihasználás 2,13-szorosára növekedik a beruházási költségek 42%-os csökkenése mellett.
A kifejlesztett szállítóeszköz révén a gyártó 40 fős kisvállalat a forgalmazás első évében, 2003-ban, 65 M Ft eredményt ért el, és jelenleg 80 M Ft a megrendelés-állomány. Az export megrendelés 18 M Ft.
Az univerzális eszköz sokfunkciós, több mezőgazdasági szállítási- és munkaműveletnél használható.
Az eszközcsalád jól illeszkedik az üzemen belüli és a közúti szállítási igényekhez, a strapabíró szerkezet kialakítása a gyártó szabadalmára épül.
Az elmúlt évben mintegy 150 db többfunkciós szállítóeszközt adtak el.
Referenciák:
Az eladott eszközök több mint 40 felhasználóhoz jutottak el
A fejlesztési tevékenység utolsó szakaszát az OMFB is támogatta
ISO 9001/2000 minőségirányítási rendszer
Agrobix Kft., Agromir Kft., Városgazdálkodási Kft., Frigo-plusz Kft. A KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS VÍZÜGYI MINISZTÉRIUM 2003. ÉVI KÖRNYEZETVÉDELMI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Szerves hulladékok környezetkímélő ártalmatlanítása"
c. innováció (15. kód)
Kis Zoltán, politikai államtitkár és Dr. Petis Mihály, ügyvezető igazgató
Megvalósító: Bátortrade Kft. (Nyírbátor)
Szakterület:
környezetvédelem, energiaipar
Tömör leírás:
A kisméretű (10 fős) mezőgazdasági vállalkozás, a Bátortrade Kft. a biogáz előállítás terén ért el kimagasló eredményeket. Olyan környezetvédelmi célú beruházást valósított meg Nyírbátorban, mely méreteit és fermentálási technológiáját tekintve egyedi a maga nemében. Az üzem elsődleges feladata a környezetterhelés csökkentése a környezetvédelmi szempontból problémás, szerves hulladéknak minősülő anyagok energetikai célú újrahasznosításával.
Az üzemben Magyarországon és világviszonylatban is egyedülálló, mezofil és a termofil fermentációs szakaszok egymás utáni alkalmazásával a biogáz-termelés hatékonysága a maximális szintre volt emelhető. A fermentációs folyamat végén értékesíthető villamos-, és hőenergia, valamint biotrágya képződik.
A magas technológiai szintet képviselő innovatív fejlesztés kielégíti az Európai Unió mezőgazdasági- és élelmiszeripar eredetű anyagokkal kapcsolatos szigorú műszaki szabályozási követelményeit is.
A sikeres fejlesztés olyan technológiai, szakmai és üzemeltetési tapasztalatokat szolgáltat, mely alapjául szolgál az Európai Unió által is támogatott hazai biogáz-projektek magyarországi megvalósításához.
Az innováció eredménye:
A cég egyedülálló fermentációs technológiát dolgozott ki.
A technológia jelentősen csökkenti a régió környezetterhelését, ill. a környezetvédelmi szempontból veszélyes anyagok energiatermelési célú újrahasznosítását is megvalósítja.
A technológia csökkentette a szántóföldek műtrágya terhelését.
A fejlesztés az EU környezetvédelmi előírásainak is megfelel.
Új munkahelyek, ill. üzemegységek létesültek.
A 2003. évben a mezőgazdasági és feldolgozó ipari hulladékok kezeléséből származó árbevétel több mint 700 M Ft volt.
Referenciák:
Nyírbátori Regionális Biogáz Termelőüzem
Devlon Kft., Agronyír Kft., Agroliget Kft., Uralgó Kft., Titász Rt.
Együttműködés a Debreceni Egyetemmel és a Szegedi Biológiai Központtal. A MAGYAR SZABADALMI HIVATAL 2003. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Meleghengerműi revés-olajos szennyvíz kezelése"
c. innováció (10. kód)
Kenyeres István, elnök, Bendzsel Miklós, elnök és Hónig Péter, elnök-vezérigazgató
Tömör leírás:
A Dunaferr Dunai Vasmű Rt. az alaptevékenysége (nyersvas- és acélgyártás, meleg-hengerelés) során közel 100 m3 ipari vizet használ fel évente. Ennek egy része csak hővel szennyezett, így visszaforgatható, míg a kohógáz nedves tisztításának zagyvize (kb. 6 millió m3/év) és a meleghengerműi revés-olajos víz (kb. 30 millió m3/év) az üzemek indulása óta előülepítéseket követően a Dunába volt visszavezetve. A víz ülepítésére 30 db 100 m3-es, párhuzamosan kapcsolt betonmedence szolgál. A meleghengerműi ülepítő rendszerek a jelenlegi terhelés kb. felére készültek a 60-as években, ezért az elmúlt években már 150-180 t olaj (zsír) és 250-350 t reve jutott le a tisztított vízzel a Dunába. Ezt az eljárást, azonban mindezt a környezetvédelmi hatóság 2004. december 31-től véglegesen megtiltotta.
A világ kohászatában a technológiákból származó szennyvíz és zagy tisztítását 1-1 önálló vízkezelőművel, egymástól függetlenül oldják meg. A Körte-Organica Rt. szakemberei tudományos módszerekkel, laboratóriumi próbák és kísérletek alapján megállapították, hogy a két zagy együttes kezelése egy, a kohászatban eddig még nem ismert és nem használt hatásmechanizmus miatt műszaki, gazdasági és környezetvédelmi előnyökkel bír. A meleghengerműi revés szennyvízben szennyezőanyagként jelenlévő, részben emulgeálódott olaj negatív töltésű részecskékből áll, míg a kohói iszap kolloid része kationos töltésű. A két anyag megfelelő arányú összekeverése révén a zétapotenciálok semlegesítődnek és fajlagosan kis mennyiségű kezelő vegyszer hozzáadásával megfelelő tisztaságú ipari víz nyerhető. Az eljárást ipari méretekben megvalósították és a világon elsőként 2003. évben üzembe helyezték.
Az innováció eredményei:
A kohógáztisztítói iszap sikeresen alkalmazható a revétlenítői szennyvíz kezelésére.
A technológiából távozó tisztított víz minősége folyamatosan kielégíti a Dunába engedhetőség paramétereit, ill. a szükséges hűtés és vízkezelés megépítése után vissza is forgatható a gyári hálózatba.
A beruházás bekerülési költsége 800 M Ft volt, amelyhez 375 M Ft kedvezményes PHARE támogatást is sikerült nyernie a cégnek.
Az eredeti tervek szerint a két önálló tisztítómű beruházási költsége 2 800 M Ft lett volna, az éves üzemeltetése kb. 800 M Ft.
Gazdasági előny, a 2 000 M Ft egyszeri beruházási költség megtakarítás, és évente kb. 500 M Ft-tal kisebb üzemeltetési költség
Az új tisztítómű 2003. augusztus 1-től üzemszerűen működik.
Referencia:
Az eljárás 1999-ben szabadalmi oltalmat kapott. A MAGYAR KERESKEDELMI ÉS IPARKAMARA
2003. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT
a "Környezetbarát betonházas transzformátorállomás-család"
c. innováció (5. kód)
Varga József, ügyvezető igazgató és Parragh László, elnök
Megvalósító: Kaposvári Villamossági Gyár Kft. (Kaposvár)
Szakterület:
energiaipar
Tömör leírás:
A változó piaci igények kielégítésére a Kaposvári Villamossági Gyár Kft. másfél éven belül valósította meg a KTW típusjelű betonházas transzformátorállomás-család vezértípusainak konstrukciós kialakítását (400-630-1 000 kVA-es típusok). A villamosenergia szétosztására szolgáló új transzformátorállomás-család sikeres piaci fogadtatását követően a cég jelentős beruházásokba kezdett a gyártási feltételek megteremtése érdekében, melyek közül külön ki kell emelni: a termékek mozgatásához szükséges 16 tonnás targonca beszerzését, az új gyártó csarnokok kialakítását, ill. felújítását, a korszerű felületvédelmet biztosító műanyag porszóró berendezés telepítését, egy új lemezmegmunkáló központ üzembe helyezését, és a CNC vezérlésű lemezolló és élhajlító telepítését.
A vezértípusok fejlesztését követően a KVGY az elmúlt két évben a külső kezelésű változat teljesítménytartományát szélesítette (250...1600 kVA), így ma már a belső kezelőterű, földalatti és végponti változatokból is minden igény kielégítésére képes.
Az innováció eredményei:
A fejlesztés összköltsége 259,7 M Ft volt.
A rendszerfejlesztés során létrehozott új típusok közös jellemzője: a méretek jelentős csökkentése, az esztétikus megjelenés magasabb szintje, a zajszint csökkentése, az elektromágneses hatások minimalizálása, és ezáltal a környezetvédelem iránti elkötelezettség.
Az új termékcsalád 1567,8 M Ft árbevételt és 640,6 M Ft fedezetet eredményezett, 2003. évben 94 db betonházas transzformátorállomás került értékesítésre.
Az előregyártott transzformátorállomások területén a KVGY élvonalbeli termékeket tud kínálni, melyek műszaki színvonala egyenértékű a vezető nyugati cégek termékeivel.
A cég megőrizte piacvezető pozícióját, biztosítva a magyar munkaerő foglalkoztatását.
Környezetvédelmileg kiváló konstrukciók.
Referencia:
DÉDÁSZ, TITÁSZ/EHSZ Kft.
Siemens, Kovács Mérnökiroda, Kisokos Nyomda
ELMŰ, ÉDÁSZ, ÉMÁSZ
VILTEK Bt., KAPS-VILL Kft., Kisduna Vill. Kft., REÁLVILL, Észak-Budai Kft., TETAVILL Kft., FŐSZER, PVV Kft., EH-SZER Kft., Stratéga '94 Kft., Lászlóvill Kft., Fonte Viva Kft., Metavill, Energia Kft., Hoffmann Rt., Technovill Kft. AZ IPAR MŰSZAKI FEJLESZTÉSÉÉRT ALAPÍTVÁNY 2003. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJÁBAN RÉSZESÜLT "A BorsodChem új biológiai szennyvízkezelési technológiája"
c. innováció (30. kód)
Kovács F. László, vezérigazgató és Dr. Horvai György, elnök
Megvalósító: BorsodChem Rt. (Kazincbarcika)
Szakterület:
vegyipar
Tömör leírás:
A BorsodChem Rt. saját kezdeményezésű K+F tevékenysége eredményeképpen korszerű szennyvíztisztítási technológiát dolgozott ki. A fejlesztés alapjait a meglévő szennyvíztisztítási technológia jelentette, melynek rekonstrukcióját egybekötötték egy új, nemzetközi szinten is mértékadó, a BAT követelményeket kielégítő komplex technológia kidolgozásával. A cég saját laboratóriumaiban, tudományos módszerekkel, modellkísérletek segítségével olyan, az eddig ismert technológiáknál gazdaságosabb eljárást dolgozott ki, amely segítségével lehetővé vált a szennyezőanyagok legalább 90%-nak biológiai úton történő eltávolítása.
Az üzembe helyezett új technológia biztonságos szervesanyag- és nitrogén-eltávolítást, valamint a korábbinál hatásosabb és gazdaságosabb üzemeltetést eredményezett. A komplex technológia új elemét képező anaerob szervesanyag-lebontás során képződő biogáz hasznosítása tovább növelte a létesítmény gazdaságosságát.
Összességében: a kutatás és fejlesztés eredményeként egy gazdaságosan üzemeltethető, a legújabb hazai jogszabályi követelményeket is kielégítő tisztítási hatásfokot biztosító, nemzetközi szinten is versenyképes technológia valósult meg.
Az innováció eredménye:
A megvalósított innováció során egy új, komplex szennyvíztisztítási rendszer jött létre, ami képes mind az aromás, mind az alifás szerves és egyidejűleg nitrogénben dús szennyvizek hatékony kezelésére oly módon, hogy az innovációra fordított 1,8 milliárd Ft értékű beruházási költség a környezetvédelmi iparban kiemelkedő, 10 éven belüli megtérülést is biztosít.
Az új és korszerű technológia, működése során, biztosítja a környezetvédelmi megfelelést mind a magyar, mind a legszigorúbb európai uniós elvárásoknak megfelelően. Külön környezetvédelmi eredményt jelentett az, hogy a szennyvíztisztítási iszap mennyiségét jelentősen (10 000 tonnával) csökkentették, ami a kisebb környezetterhelés mellett az ártalmatlanítást is gazdaságosabbá tette.
A kifejlesztett eljárással a deponálási költségmegtakarításon túlmenően további megtakarítást jelentett 2003-ban a mintegy 800 ezer m3 biogáz hasznosíthatósága. A teljes költségmegtakarítás 2003. évi árakon számolva meghaladja a 220 M Ft-ot.
A szennyvizek szervesanyag tartalmának nagy része hőtermelésre alkalmas biogáz formában hasznosul, ami további jelentős eredményt biztosít.
Referenciák:
A BorsodChem Rt. TDI és Szennyvíztisztító Üzemében megvalósított technológia