 |
Magyar Innovációs Szövetség
Székhely és levelezési cím:
1116 Budapest,
Fehérvári út 108-112.
2. emelet (Nádor udvar)
tel.: (061) 200 0731
mobil: +3630 955 0420
www.innovacio.hu

|
 |
|
Szövetség hírei
Nagyvállalati Innovációs Klub ülés
2025. február 13-án immár második alkalommal került sor a Magyar Innovációs Szövetség által újjáélesztett Nagyvállalati Innovációs Klub eseményére a Magyar Tudományos Akadémia Felolvasó Termében.
A jelenlévő nagyvállalatok vezetői elsőként - a korábban felmerült igényeknek megfelelően - a kormányzati oldal képviseletében a Nagyvállalati fókuszterületi innovációs program ismertetését hallgathatták meg Kiss Ádám István, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke előadásában. A tudomány, kutatás, innováció hármas célrendszerének ismertetése után elmondta, hogy a magyarországi vállalati K+F ráfordítások több mint 70 százalékát külföldi tulajdonú vállalatok adják, a K+F foglalkoztatásban azonban csak 50 százalék a részarányuk. A kormány, és ezáltal az NKFIH gazdaságpolitikai célja, hogy jelentősen növeljék a magyar tulajdonú vállalatok által előállított hozzáadott érték arányát a GDP-ben.
A vállalati innovációs támogatások ismertetése után Kiss Ádám elnök úr részletesen kitért a nagyvállalati fókuszterületi innovációs programra. Ez a támogatás gyakorlatilag egy fordított FIEK programként működik, ahol a nagyvállalatoktól várják az ötleteket, de elvárás, hogy hazai kutatóintézeteket és egyetemeket is vonjanak be konzorciumi partnernek. Maga a program 3 éves, de a cél, hogy a konzorciumi tagok hosszú távú együttműködésben maradjanak. A 2024-1.1.2-NAGYVÁLL_FÓKUSZ program két részből áll: az Ipari termék és technológiafejlesztő alprogram keretösszege 10 Mrd, a Tudásépítő alprogram keretösszege pedig 5 Mrd. A beadási határidő: 2025. február 28.
Az érdekes és informatív tájékoztató előadást számos kérdés hangzott el, amelyeket elnök úr részletesen megválaszolt.
A második részben Bagaméry Gergő igazgató úr mutatta be cégüket, a MEDISO Orvosi Berendezés Fejlesztő és Szerviz Kft.-t. A 100% magyar tulajdonú családi vállalkozást az 1990-es években alapítottak a szülei, s eredetileg csak szerviztevékenység szerepelt a kínálatukban.
Óriási változáson ment keresztül a cég, amelynek a folyamatát, fő mérföldköveit, 15 éves szakaszokban mutatta be Gergő, ismertetve az aktuális cég portfóliót, a kínált termékeket és szolgáltatásokat, a munkavállalók számát, az elért sikereket, és persze a felmerülő akadályokat is. Az előadásban elhangzottak megerősítették, hogy nem véletlenül kapott a MEDISO két alkalommal is Magyar Innovációs Nagydíjat, és egyszer Ipari Innovációs Díjat, hiszen az innovációnak, a folyamatos megújulásnak, a piaci igényekhez való alkalmazkodásnak köszönhetően a MEDISO mára már egy 300 főnek munkát biztosító nemzetközi piacon is eredményes céggé nőtte ki magát. Amire a cégvezetők a legbüszkébbek, hogy a KKV-k között is egyedülálló módon a munkavállalóik 56,1%-át kutató-fejlesztői pozícióban alkalmazzák, ami kirívóan magas arány.
Az előadásokat követően Bőthe Csaba, a MISZ ügyvezető igazgatója, a klubülés levezető elnöke elmondta, hogy a soron következő ülésen várhatóan az Ernst&Young tanácsadó cég fog előadást tartani a nagyvállalati innovációs tevékenységgel kapcsolatos kutatási eredményekről, valamint tervben van Szászi István, a Bosch regionális vezetőjének hozzászólása is.
A Nagyvállalati Innovációs Klubot a résztvevők kötetlen beszélgetése zárta.
Dr. Darázs Lénárd, MISZ alelnök az ELTE új rektora
Az ELTE Szenátusa 2025. február 24-i ülésén Darázs Lénárdot választotta az egyetem következő rektorává, aki 2025. augusztus 1-től töltheti be a tisztséget. Darázs Lénárd az Állam- és Jogtudományi Kar egyetemi tanára, aki Borhy Lászlót váltja az Eötvös Loránd Tudományegyetem élén. Gratulálunk a kinevezéshez!
MISZ-MGYOSZ együttműködés
A Magyar Innovációs Szövetség 2025. február 10-én a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségével (MGYOSZ) egyeztett szakmai kérdésekben. Felmerült a két szervezet közötti szorosabb kooperáció a következő témákban:
- az Osakai Világkiállítás magyar kiállításának előkészítésében való MISZ közreműködés
- a Business Europe munkájába való MISZ bekapcsolódás
- az OTIO díjazásában való MGYOSZ részvétel
- közös pályázati lehetőségek kiaknázása.
Az egyeztetésen részt vett az MGYOSZ főtitkára, Wimmer István, valamint Borosné Bartha Terézia, nemzetközi igazgató, Pallos Kinga, kommunikációs igazgató, Szebeni Dávid, operatív igazgató. A Magyar Innovációs Szövetséget Bőthe Csaba, ügyvezető igazgató, Mészáros Attila, kommunikációs igazgató és Pazsák Zsófia, ügyvezetőigazgató-helyettes képviselte.
Fókuszban a hatékony agrárium
Hogyan növelhető a hatékonyság a növénytermesztésben, az állattenyésztésben, a gazdálkodásban és miként támogathatja a mesterséges intelligencia a mezőgazdaságot - egyebek mellett ezekről volt szó csütörtökön a Hatékonyság 2025 Konferencián és Kiállításon, amelyet a Magro.hu piactér és szakportál szervezett a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködve. A rendezvényen csaknem negyven előadás hangzott el 350 résztvevő jelenlétében.
A MISZ Agrártagozat képviseletében Dr. Balla Zoltán vett részt az eseményen. A szervezők Dr. Balla Zoltánt a PRECÍZIÓ ÉS MESTERSÉGES INTELLIGENCIA szekció vezetésére és moderálására kérték fel, valamint a szekcióelőadásokat megelőzően kerekasztal beszélgetést folytattak a szakember vezetésével.
A kerekasztal fő témája a mesterséges intelligencia kérdésköre volt. A világ és Magyarország mezőgazdaságában olyan ágazati fejlesztések zajlanak, amelyek új korszakot nyitnak a termelésben és a fenntarthatóságban. Az agrárszektorban az innováció kiemelt célja, hogy növelje a termelés biztonságot, és alkalmazkodjon a kihívásokhoz, például az aszályhoz, a vízhiányhoz vagy a biológiai veszélyekhez. Az ilyen fejlesztések segítenek abban, hogy a gazdák hatékonyabban tudjanak termelni, még kedvezőtlen körülmények között is.
Valóban a mesterséges intelligencia révén az agráripar értéklánca jelentős mértékben hatékonyabbá válhat? A technológia rohamos fejlődése forradalmi újításokat hozott, amelyek teljesen átalakítják/átalakíthatják a földművelést és állattenyésztést, kertészetet? Nincs víz a csatornákban, mit tud tenni az AI? A fejlesztések és pályázatok sokszor olyan végeredményeket hoznak, amelyek ténylegesen nem használhatóak? Hol a jövő? Érdemleges fejlesztések... Munkaigényes feladatok automatizálása? Ellátási lánc átláthatóbbá tétele? Genetikai módosítás és vetőmagtermelés, új fajták/hibridek előállítása? A cél, hogy az innováció kézzelfogható eredményeket hozzon a termelésben, a versenyképességben és a fenntarthatóságban.
A jövő mezőgazdaságával kapcsolatos előadásokat hallhattak az érdeklődők a szekció második részében Nagy Gergely (Livestocker Solutions Kft., Mangal Ilona Sertéshizlalda Kft.), Dr. Láng Vince (AgriDron Kft.), Dr. Bojtor Csaba (Debreceni Egyetem) és Pecze Zsuzsanna (IKR Agrár Kft.) előadásában.
IPOSZ - MISZ egyeztetés
Második munkaértekezletét tartotta a Magyar Innovációs Szövetség és az Ipartestületek Országos Szövetsége. A találkozóra 2025. február 20-án került sor az IPOSZ székhelyén, a Szövetséget Pazsák Zsófia ügyvezető igazgató-helyettes és Bőthe Csaba ügyvezető igazgató képviselték. Az egyeztetésen részt vett Kovácsné Zimborás Ágnes, a Győri Deák Ferenc Közgazdasági Technikum igazgatója, Németh László, az IPOSZ elnöke és Rettich Tamás, az IPOSZ főtanácsadója.
A találkozó témája az előző megbeszélésen felvetett együttműködési lehetőségeket járta körbe, illetve elindult a közös munka. Körvonalazódott az IPOSZ Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára felajánlott különdíjának részletei, miszerint a fiatal versenyzői számára vállalkozásindítási és vállalkozás menedzsment képzést indítanak egy hetes tábor keretében nyáron. Szóba került a kis- és középvállalatok tulajdonosai, menedzserei számára szóló innovációs menedzsment képzési program, valamint a kis- és középvállalatok számára közös innovációs rendezvény is.
Köszöntjük új tagjainkat
Név | Büttner és Társai Szerszámelemgyártó és Kereskedelmi Kft.
Tagsorszám | 842
Cím | 7500 Nagyatád, Taranyi út Ipartelep
Vezető | Büttner Tamás Gábor, ügyvezető igazgató
Tevékenység:
A Büttner Kft. Magyarország egyik vezető középvállalkozása, amely több mint három évtizedes tapasztalattal rendelkezik a fémmegmunkálás és fém alapanyagkereskedelem területén. A cég 100%-ban magyar tulajdonú, generációváltáson sikeresen átesett családi vállalkozás, amely Nagyatádon és Pécsen, közel 10 000 négyzetméteres gyártókapacitással és 250 fős szakértői csapattal működik. Kiemelkedő szakmai háttérrel és korszerű technológiai eszközparkkal dolgoznak, hogy ügyfeleik számára a legmagasabb minőséget biztosítsanak.
Fő profiluk az egyedi és kis szériás CNC forgácsolás, valamint fém alapanyagok forgalmazása. Széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerüknek köszönhetően árbevételünk 70%-a exportból származik, fő piacaik közé tartozik Németország, Ausztria, Svájc, Szlovénia, Csehország, Nagy-Britannia és Hollandia. Ügyfélkörükben olyan iparágak kiemelkedő szereplői találhatók meg, mint a félvezetőipar, gépgyártás, nehézgépgyártás, energetika, szerszámgyártás, medicintechnika és autóipar. Legnagyobb partnereik között szerepel az Audi Hungária Motor Kft., a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft., a Stihl AG, a Festo AG, valamint az Intel chipgyártó üzeme.
A Büttner Kft. elkötelezett az innováció és a folyamatos fejlődés mellett. Saját fejlesztésű termelésirányítási rendszerük, a Büttner Modul System (BMS), amelyet 2008 óta folyamatosan bővítenek, jelentős hatékonyságnövekedést eredményezett a gyártásukban. Kutatás-fejlesztési projektjeik között szerepel egy új típusú CVD bevonat kifejlesztése, amely jelentős előrelépést jelent a szerszámgyártásban, valamint egy innovatív bevonatoló berendezés létrehozása, amelyet 2024-ben használati mintaoltalommal védetté nyilvánítottak.
Ezen túlmenően olyan 100%-ban önerőből finanszírozott fejlesztéseken dolgoznak, mint a moduláris vákuumasztal rendszer, a 3D nyomtatott fémbútorok, a 3D nyomtatott hangtompítók, valamint a fémipari gyártási hulladék "second life" webshop megoldása.
Innovációs tevékenységüket az is tükrözi, hogy a cég a Modern Mintaüzem Program részeként, mintagyárként működik, és 2022-ben IFKA 4.0 Arany minősítést szerzett.
A Büttner Kft. célja, hogy saját, nemzetközileg is versenyképes termékeket fejlesszen és gyártson, miközben folyamatosan lépést tart a legmodernebb technológiákkal és iparági elvárásokkal. Aktív tagjai több szakmai szervezetnek, mint a HUNSPACE, MAJOSZ és HH2, hogy tovább erősítsék piaci jelenlétünket és kapcsolataikat.
Név | QTICS Group Zrt.
Tagsorszám | 843
Cím | 1146 Budapest, Váci u. 49. 6. em.
Vezető | Karászi Zoltán, vezérigazgató
Tevékenység:
A QTICS Group Zrt. egy TIC (Testing, Inspection & Certification) szektorban tevékenykedő és dinamikusan növekvő cégcsoport, szabvány tanúsítással és az arra való felkészülést célzó mérnöki szaktanácsadással foglalkozik elsősorban a
- hagyományos ipari,
- energiaipari (nukleáris, fosszilis, megújuló energia),
- akkumulátor és egyéb tároló technológiai,
- orvosi műszerek,
- kiberbiztonság, és mesterséges intelligencia területein.
A csoport (tagvállalatokkal együttes) éves árbevétele 8,5 millió EUR profitja pedig 1,5 millió EUR volt 2004-ben, ami 20% és 30% közötti éves növekedési ütemet jelent.
|
 |
|
 |
 |