XXXII. évf. | 2022. november 29. |21. szám

Hírek
Magyar Innovációs Szövetség
MAFITUD
Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Eötvös Loránd Kutatási Hálózat
Szakirodalomfigyelő
Sajtószemle



HÍREK | MAGYAR INNOVÁCIÓS SZÖVETSÉG

Felhívjuk kedves Olvasóink figyelmét, hogy a Magyar Innovációs Szövetség Hírlevelének következő megjelenési időpontja: 2022. december 20.

Pécsi Eszter Tanári Díj átadása

Tagintézményünk, a Pro Progressio Alapítvány 2022. november 23-án adta át a Pécsi Eszter Tanári Díjakat a BME Dísztermében.
A BME mellett működő Pro Progressio Alapítvány Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről elnevezett, jelentős pénzjutalommal járó tanári díj alapításával ösztönözni és bátorítani kívánja a középiskolás lányokat a műszaki és természettudományi pályák választására, példaképül állítva számukra Pécsi Eszter életútját, illetve elismerésben részesíti azokat a kiemelkedő középiskolai tanárokat, akiknek meghatározó szerepük van tanítványaik pályaválasztásában és egyetemi tanulmányokra történő felkészítésében.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mellett működő Pro Progressio Alapítvány közel 15 éve részesít elismerésben olyan kiemelkedő középiskolai tanárokat, akik a műszaki és természettudományi pályákra eredményesen készítik fel a diákjaikat úgy, hogy azok magasabb szintről indulhassanak a diplomához vezető úton.

A 2022-ben először kiadandó Pécsi Eszter Középiskolai Tanári Díjat elnyerő pedagógusok diákjai emelt szinten érettségiznek, hazai és nemzetközi tanulmányi és szakmai versenyeken vesznek részt, szerepelnek eredményesen. Az elismerésben részesülő pedagógusok aktív tananyagfejlesztők, közösségépítők, új ismeretek és módszerek fejlesztői és terjesztői.

A díjakat Czigány Tibor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora, dr. Pakucs János, a kuratórium elnöke, Kisfaludy László András, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára és Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára adta át a díjazottaknak.

Az idei díjazottak: Csanády Gáborné (Baár-Madas Református Gimnázium, Budapest), Dobos Sándor (Fazekas Mihály Gimnázium és Gyakorló Általános Iskola, Budapest), Fürjes János (Győri SzC Hild József Építőipari Technikum), Hajdara Botond (Karinthy Frigyes Gimnázium, Budapest), Juhász Attila (Miskolci Herman Ottó Gimnázium), Kalydi György (Győri SzC Baksa Kálmán Gimnázium), Király Sándor (Neumann János Gimnázium, Eger), Péter Csaba (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium), Tassy Gergely (Veres Péter Gimnázium, Budapest), Tóth Mariann (Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium) és Zsigó Zsolt (Nyíregyházi SzC Bánki Donát Műszaki Technikum).

A díjátadón a Magyar Innovációs Szövetséget Pazsák Zsófia, ügyvezetőigazgató-helyettes és Némethné Riba Nikoletta, marketing igazgató képviselte.

Nemzeti Tudománypolitikai Tanács ülése

Csák János kulturális és innovációs miniszter 2022. december 15-re hívta össze a Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsot a Kulturális és Innovációs Minisztériumba.

A Tanács zárt ülésén Csák János kulturális és innovációs miniszter tájékoztatást ad a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer fő stratégiai irányairól, majd Bódis László helyettes államtitkár (KIM) és Dr. Birkner Zoltán elnök (NKFI Hivatal) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2023. évi programstratégiájáról szóló beszámolóját vitatja meg a 9 tagú Tanács

A Tanács tagja dr. Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke is.

MISZ összevont elnökségi és választmányi ülés

A Magyar Innovációs Szövetség következő összevont elnökségi és választmányi ülését 2022. december 7-én, 15:30-kor tartja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Q épületében, QB F15 teremben. (1117 Budapest, Magyar Tudósok Körútja 2.)

Napirendi pontok:
1. Beszámoló a legutóbbi elnökségi ülés óta végzett munkáról (mellékletben)
2. MISZ jövőkép
3. 2023. évi tisztújító közgyűlés
4. Egyebek

Elismeréseket adtak át a Magyar Tudomány Ünnepén

Nyertes pályázatok bemutatásával és díjátadókkal nyitották meg 2022. november 6-án, hétfőn a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatot a DAB Székházban. A Tudós Társaságot, mai nevén a Magyar Tudományos Akadémiát csaknem kétszáz évvel ezelőtt alapították. A Magyar Tudomány Ünnepét 2003 óta szervezik meg, arra emlékezve, hogy Széchenyi István 1825. november 3-án birtokainak egy évi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elődjének számító Tudós Társaság megalapításához.
A debreceni nyitóünnepségét 2022. november 9-én tartották a DAB Székházban, ahol az előadásokat követően kiosztották az Észak-Alföldi Innovációs Díjakat is. A díjakat a Kereskedelmi és Iparkamarai megyei képviselői mellett Vámosi Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség Észak-alföldi Regionális Képviseletének igazgatója, aki egyben az INNOVA Észak-Alföld Regionális Fejlesztési és Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft ügyvezetője adta át.
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertes pályázója a debreceni IDM-Systems Zrt. (Termelési folyamatok digitális ikerpárral és mesterséges intelligenciával támogatott validációja a hatékonyságnövelés érdekében), a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertes pályázója a szolnoki Greenworking Közösségi Iroda (A GreenWorking Közösségi Iroda összefogja a Szolnok és környéki mikro- és kisvállalkozásokat, teret ad a kapcsolódásra, programokat, rendezvényeket szervez az érdeklődési körüknek, igényeiknek megfelelően. Az iroda megoldás azon mikrovállalkozások számára, akik nem tudnak irodát fenntartani, így munkaállomás bérlésével irodai környezetben tudnak dolgozni, szükség esetén tárgyalót tudnak bérelni és egy vállalkozói közösség tagjává válni), a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertes pályázója pedig tagszervezetünk, a nyíregyházi Cudy Future Kft. lett (A természet a mi laboratóriumunk - A vállalkozás nyíregyházi üzemében folyamatosan fejlesztés zajlik. Tizenkét évvel ezelőtt kezdtek olyan kozmetikumokat és tisztítószereket gyártani, amelyekben a szintetikus illatokat illóolajokkal váltották ki. Ezáltal a termékeik kevésbé károsak az emberre, egészségünkre, sőt számos jótékony hatásukat kihasználva elősegítik az egészséges otthon megteremtését is).

III. Innovációs Nap

III. Innovációs Napot tartottak a Miskolci Egyetemen 2022. november 24-én. A rendezvényt a Miskolci Egyetem Vállalati Kapcsolatok és Innovációs Igazgatósága, valamint a Konfuciusz Intézet szervezte, témája " Kínai ipari beruházások és beruházók Észak-Magyarországon".

A polgármesteri és rektorhelyettesi köszöntők után Dr. Horváth Levente, az Eurázsiai Központ igazgatója, majd Dr. Kuttor Dániel, a Miskolci Konfuciusz Intézet igazgatója tartott előadást a kínai geopolitikáról és a kínai-magyar (Borsod-Abaúj-Zemplén megyei) kapcsolatokról. Ez alatt a Miskolci Egyetem hallgatói innovációs ötletversenyének döntője zajlott egy másik teremben, melynek eredményhirdetésével folytatódott a rendezvény, és kerekasztal beszélgetéssel zárult, melyen a megyébe települt kínai beruházók vezetői beszéltek tapasztalataikról, a kétoldalú együttműködésről és válaszoltak a résztvevők kérdéseire. Szövetségünket a rendezvényen Dr. Siposs István, regionális igazgató képviselte.

EIT Urban Mobility Startup Akcelerátor Bootcamp és Networking

2022. november 22-én rendezték meg Budapesten az EIT Urban Mobility Startup Akcelerátor Bootcamp és Networking Eseményt, a Zone Klaszter vezetésével. A Bootcamp részében előadások hangzottak el a részvevő Start-up-ok számára. Az előadók között volt Dr. Mogyorósi Péter az LC Innoconsult igazgatója és a MISZ Dél-Alföldi Regionális Igazgatója. A Networking részben az előadások mellett Pitch versenyt is rendeztek.

Klaszter EXPO Start

Magyarországi klaszterek közös szervezésében került megrendezésre 2022. november 22-én a Klaszter EXPO Start rendezvény, melyen az Innova Észak-alföld Nonprofit Kft, - mint a MISZ Észak-alföldi Regionális Igazgatósága - képviselői is jelen voltak. Az Észak-Alföldi Régiót az Innova Észak-Alföld gondozásában a Termál Egészségipari Klaszter és a Szilícium Mező Informatikai Klaszter képviselte. Ezen klaszterek és az általuk folytatott tevékenységek, szolgáltatások a jövőben kiemelkedő lehetőséget teremtenek nemcsak a tagjaik, hanem a régió többi gazdasági szereplőjének részére is.

A tervek szerint 2 évente megrendezésre kerülő Klaszter EXPO-k célja bemutatni a klaszterek által biztosított üzleti és technológiai értékeket. A mostani rendezvény a Klaszter EXPO-k bevezető eseménye volt, amely funkcióját tekintve értékleltár a szakpolitikák, minisztériumok, kamarák, operatív szervek, kormányzati szervek és a releváns hatóságok felé.

A rendezvényen három kerekasztal megbeszélésen vehettek részt a vendégek, ahol a kormányzat-vállalkozások-kutatóhelyek tengelye mentén tárták fel a szakértők a klaszterek jövőbeni szerepét.

Mint elhangzott, az innováció és annak következetes implementálásának szerepe egyre inkább felértékelődik a jövőben, így kulcsfontosságú azon szereplők jelenléte, akik hidat képeznek a kutatók és vállalkozások között.

MAFITUD

Országos Tudományos és Innovációs Olimpia nagykövet avatás

A Magyar Innovációs Szövetség szervezésében, a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia nagyköveteinek ünnepélyes avatására egy kerekasztal beszélgetés keretében került sor 2022. november 21-én, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Pécsi Eszter termében.

A kerekasztal beszélgetést dr. Pakucs János, a szervezőbizottság elnöke, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke és Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, a bírálóbizottság társelnöke nyitotta meg köszöntőjével. A beszélgetés moderátora Ivánka Gábor, MAFITUD elnök volt.

Az eseményen bemutatkoztak a 32. OTIO nagykövetek, személyesen Molnár Janka Sára (24. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny III. díjasa), valamint Zsigó Miklós (28. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny I. díjasa) vehette át a díszoklevelet, de virtuálisan egy videóval beköszönt Novák Blanka (27. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny I. díjazottja) és Laufer Tamás (27. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny III. díjazottja) is. Az OTIO nagykövet okleveleket Dr. Birkner Zoltán és dr. Pakucs János adta át ünnepélyes keretek között.
A beszélgetésen megtudhattuk többek között azt is, hogy Pakucs János 1991-ben alapította meg a versenyt, hogy a Dr. Birkner Zoltán vezette NKFIH szívvel-lélekkel támogatja az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát, valamint, hogy mekkora hatást gyakorolt ez a verseny a fiatalokra. Janka élete egyik legjobb döntésének tartja, hogy évekkel ezelőtt nevezett, valamint hangsúlyozta, hogy a tudományt, a tudománynépszerűsítést és az értékteremtést tartja küldetésének. Miklós kitért arra, hogy a tudomány igenis szexi, okosnak lenni menő, és ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni.

OTIO hivatalos Facebook oldala: https://www.facebook.com/innovaciosolimpia/
OTIO hivatalos Instagram oldala: https://www.instagram.com/otio_innovaciosolimpia/

OTIO nagykövet avatás - kisfilm

2022. november 25-én felkerült a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia nagykövet avatása a MISZ hivatalos Youtube csatornájára.

A videó megtekinthető a következő linken: https://www.youtube.com/watch?v=5DE2HXFHvL8

Közösségimédia-felületekre optimalizált, rövidebb videó elérhető az alábbi linken:
https://www.youtube.com/shorts/aqi6xY-Tw54

HÍREK | Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

December közepéig van lehetőség 2250 eurónyi támogatást szerezni

Mától újra, több mint egy hónapig van lehetőség pályázni az európai kis- és középvállalkozások szellemi tulajdon védelmének ösztönzésére létrehozott 2250 eurós támogatására. Az Európai Bizottság összesen 16 millió euró éves pályázati költségvetéssel működő KKV-alapjából (SME Fund), a cégeknek a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó szolgáltatási díjak részbeni megtérítésére van lehetőségük.

Az EUIPO tanulmánya szerint az Európai Uniós foglalkoztatás közel 30 százalékát IP (szellemi tulajdon) intenzív iparágak adják, amely Unió-szerte összesen 63 millió munkahelyet jelent. Azzal párhuzamosan, hogy a teljes EU-s GDP csaknem 45 százalékát ezek a területek generálják, a szellemitulajdon-jogokkal való visszaélés, a hamis termékek kereskedelme ma is nagy terhet ró az európai vállalkozásokra. Csak 2019-ben Unió-szerte mintegy 72 millió hamisított terméket foglaltak le.

Az oltalomszerzés megkönnyítését tűzte ki célul az Európai Bizottság KKV-alapja. A visszatérítési program az oltalomszerzéshez kapcsolódó díjak részfinanszírozására írt ki pályázatot, amelyre bármely, az Európai Unió területén belül jegyzett kis- és középvállalkozás jelentkezhet. Az érintett tevékenységtől függően kétféle utalványra lehet pályázni. Az 1500 euróra szóló utalvány védjegyek és formatervezési minták díjainak részbeni visszatérítésére igényelhető, s a nemzeti, regionális és uniós szintű oltalmak díjának 75 százalékát, az EU-n kívüli kérelmeknek pedig az 50 százalékát finanszírozza. A második egy 750 euró értékű támogatás, amelyet nemzeti szintű szabadalmakra lehet felhasználni, a díjak 50 százalékának visszatérítésével.

Az utalványok a támogatás megszerzésétől számított 4 hónapig érvényesek, amely alatt a vállalkozások igényelhetik és kifizethetik a szellemi tulajdonnal kapcsolatos tevékenységeket, majd kérhetik a megfelelő visszatérítést az utalványok aktiválásával. Az aktiválást követően kezdődik a végrehajtási időszak, amely alatt a vállalkozás további tevékenységeket igényelhet, és egyéb visszatérítést kérhet. Ezen időszak időtartama az 1. utalvány esetén 6 hónap, a 2. utalvány esetén 12 hónap.

A kérelmek benyújtása kizárólag online lehetséges a KKV-alap weboldalán 2022. december 16-ig.
Az Ideas Powered for Business KKV-alapra vonatkozóan részletes információk a pályázati felhívásban olvashatók.

Eötvös Loránd Kutatási Hálózat

A kémiai Nobel-díj idei nyertesei által kutatott tudományterületen a TTK munkatársai is jelentős eredményeket értek el

Az idei kémiai Nobel-díjat Carolyn R. Bertozzi amerikai, Morten Meldal dán és K. Barry Sharpless amerikai vegyész kapta a klikk-kémia és a bioortogonális kémia kifejlesztéséért. A rendkívül széles hatású felfedezés a szerves kémiát és az orvosbiológiát is előmozdította, eredményei beépültek az élettudományok szinte minden területére.

További információk: A kémiai Nobel-díj idei nyertesei által kutatott tudományterületen a TTK munkatársai is jelentős eredményeket értek el

A kutatói és az oktatói utánpótlás erősítését, a közös kutatásokat támogatja az NKE és az ELKH között létrejött együttműködési megállapodás

Együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) képviseletében az ELKH Titkárság. A két intézmény közösen keresi a kapcsolódási pontokat a kutatási, a felsőoktatási, ezen belül különösen a doktori képzési programok területén. A felek közösen feltárják és kidolgozzák az ELKH kutatóhelyeinek bekapcsolódási lehetőségeit az NKE kutatási, valamint oktatási tevékenységébe.

További információk: A kutatói és az oktatói utánpótlás erősítését, a közös kutatásokat támogatja az NKE és az ELKH között létrejött együttműködési megállapodás

Ünnepélyes keretek között átadták az ELKH 2022. évi tudományos díjait

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat huszonegy kiemelt teljesítményt nyújtó kutatója vehetett át tudományos kitüntetést a 2022. évi ELKH Díjátadó Ünnepségen. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Titkársága a kutatók anyagi és erkölcsi megbecsülésének kifejezésére 2021-ben alapította meg az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Díjat és a fiatal kutatók elismerésére szolgáló Bárány Róbert Díjat, ezenfelül elindította a kutató professor emeritus címek adományozását. A tudományos konferenciával egybekötött ünnepi eseményt november 10-én tartották az ELKH Természettudományi Kutatóközpont konferenciatermében.

További információk: Ünnepélyes keretek között átadták az ELKH 2022. évi tudományos díjait

Opitz Andrea, a Wigner FK Űrfizikai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársa vezeti az Európai Űridőjárás és Űrklimatológia Egyesület (E-SWAN) nemzetközi díjbizottságát

Opitz Andreát, az ELKH Wigner FK Űrfizikai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársát felkérték az idén alapított Európai Űridőjárás és Űrklimatológia Egyesület (European Space Weather and Space Climate Association, E-SWAN) díjbizottságának vezetésére. A díjbizottság három rangos elismerés, a Birkeland-, a Chizhevsky- és a Nicolet-díj odaítéléséért felel, tagjait szintén a szakma kiemelkedő kutatói közül választják meg. Ennek a prominens csoportnak a vezetésére kapott most meghívást Opitz Andrea, az ELKH Wigner FK tudományos főmunkatársa, ami nem csupán az ő, de a magyar űrkutatás komoly elismerése is egyben.

További információk: Opitz Andrea, a Wigner FK Űrfizikai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársa vezeti az Európai Űridőjárás és Űrklimatológia Egyesület (E-SWAN) nemzetközi díjbizottságát

SZAKIRODALOMFIGYELŐ


Paul Roehrig, Ben Pring: Monster A Tough Love Letter On Taming the Machines that Rule our Jobs, Lives, and Future Wiley, 2021
Dr. Osman Péter ismertetése

"Szörny Kemény szerelmeslevél a gépek megzabolázásáról, amelyek uralják az állásunkat, az életünket és a jövőnket" - szól a cím. S a jövőnk nagy titka, szerethetők lesznek-e.

A szerzőket már ismerjük: What To Do When Machines Do Everything - How to Get Ahead in a World of AI, Algorithms, Bots, and Big Data c. kötetnek (Wiley, 2017 - Hírlevél 2018./1. sz.)
Az Encyclopaedia Britannica szócikkében is leírt legenda szerint a gólem ember által a szolgálatára alkotott, varázseszközzel életre keltett bábú, s a varázseszközzel lehetett deaktiválni. A leghíresebb Judah Löw ben Bezulel rabbi műve a 16. századi Prágában.

Technikánk sok korábbi fantasztikus elképzelést tett napi valósággá. Már köztünk számtalan feladatkörben a robotok, s a mesterséges intelligencia (MI). A nagy kérdés, a fejünkre nőhetnek-e, s meglesz-e a varázseszköz, amellyel megvédhetjük magunkat, ha kell. Annyi bizonyos: ha a világunk arra képes szereplői valamiben a haszon- és/vagy hatalomszerzés erős eszközét látják, azt létrehozzák. Ez érvényes a mai gólemekre - robot, MI - is.

A Wiley ajánlójából: "»E szándékosan rövidre fogott könyvben az IT-elemző és menedzsment tanácsadó szerzők azt kutatják, mekkora fenevaddá nőtte ki magát a technológia, és miként zabolázhatjuk meg, hogy megőrizzük a szabadságunkat és a magánszféránkat, miközben kiaknázzuk a belőle nyerhető előnyöket. A világjárvány megmutatta, mennyire támaszkodunk a technológiára, mekkora szerepet nyert máris, és mennyire függőséget okozóvá vált. (Mindezek már eleve jelen voltak, s a pandémia inkább csak gyorsítva hozta a felszínre és terjesztette még jobban. - OP) A szerzők mindezek legfontosabb kérdéseit elemzik, s arra sürgetnek bennünket, hogy ne megölni akarjuk a fenevadat, hanem sokkal inkább a szolgálatunkba vonni az erejét, és úgy alakítani a technológiát, hogy az a javunkra működő eszköz legyen.« - Financial Times. (Kiemelések tőlem. A FT idézetet követően a Wiley így folytatja) A könyv kifejti, miként tudunk felelősségteljesen összekapcsolódni a technológiával és elkerülni ennek sötétebb tendenciáit (O Lord. ha a profitérdekek nem dolgoznának oly gyakran ellenünk ebben, nem is szólva a haditechnikáról! - OP), miközben elfogadjuk a velejáró ajándékait. A szerzők, a világ egyik legnagyobb technológiai konzultáns cég bennfentesei, kivételes és egyedülálló értékelésekkel szolgálnak az alábbiakról:
  • A technológia függést okozó természete, s miként küzdjünk ez ellen
  • A nagy technológiai cégek mind növekvőbb negatív megítélése, ez miben helytálló és mit hagy figyelmen kívül
  • Kritikus jelentőségű lépések, hogy megzabolázzuk a technológia szerepét az életünkben és a szervezeteinkben - anélkül, hogy modern ludditákká válnánk.
Bármekkora és bármely iparágban működő cégek menedzsereinek, vezetőinek, alkalmazottainak, a könyv segít megérteni és uralni a technológia erőteljes szerepét a munkájukban és az életükben. Kötelező olvasmány."

A szerzők bevezetőjéből: "Szakmai életünk legnagyobb részében olyan iparág létrehozásában és építésében vettünk részt, amely a világ dolgozóinak jelentős százalékát foglalkoztatja, és mai értéke 4.000 Md USD. Szégyentelenül technológia evangelisták voltunk - ám mostanára valami változott, s mi aggódóvá lettünk. Aggódunk, hogy egyre inkább a technológia mentegetőnek látszunk. (...) Korábbi technológia-optmizmusunkkal ellentétben az utóbbi időkben kevésbé biztosnak kezdjük érezni, hogy a dolgok a jónál is jobb irányban haladnak. Ennek fényében próbáljuk meg itt, hogy feltegyük korunk talán legfontosabb kérdéseit, és kezdjünk választ találni rájuk. Vajon akaratlanul is felépítettünk egy technológia-szörnyet, amely támadja a társadalmunkat, a gazdaságunkat, és még a saját pszichénket is?

A sötétebbre forduló hangulatot négy kulcsfontosságú trend formálja:
  • A félelem kitartó érzése (jóllehet bármi valódi bizonyíték nélkül), hogy a briliáns gépek meghaladják majd a legbriliánsabb elméket is
  • A közösségi média mindent átható jelenléte (és negatív hatásának növekvő felismerése mind makro-, mind mikroszinten)
  • A szentségtelen páros a »nagy pénz« és a »nagy technológia« (a technológiai óriások - OP) között
  • A mindent átjáró érzés, hogy mindent egybevéve a technológia valahogy rosszabbá teszi, mintsem jobbá a munkánkat, az életünket, s még a társadalmainkat is.
Együttesen, ezek a dinamikák megrontották a technológia jótevő erőként való érzékelését, és sokban megkérdőjelezték a technológia szerepének alaptételeit életünk és társadalmaink tekintetében. Bennünket is ideértve. Mi szeretjük a technológiát, de még így is kérdezzük magunktól: Mi az ördög történik? A napi hírek bárkiből előhozzák a kérdést: Szent Ég, mindannyian eszünket veszítettük?"
A fejezetek részletes, kőkemény elemzésekkel magyaráznak, majd egy kiáltvánnyal szolgálnak a szörny megzabolázására. A végkicsengés: nem az első szörny az emberiség életében, s remélhetőleg ezt is legyőzhetjük.

Giles Lury: Inspiráló innovációk - 75 marketingtörténet - Kis segítség nagy ötletekhez - Pallas Athéné Könyvkiadó, 2020
Dr. Osman Péter ismertetése

"Kiknek szól a könyv? A világ összes őrültjének, különcének, lázadójának és bajkeverőjének."- Lury nyitó szavai.

"A könyv világhírű brandek, termékek és szolgáltatások háttértörténeteinek gyűjteménye. Azokat az őrülteket és a kevésbé őrülteket mutatja be, akik úgy döntöttek, másképp és másban fognak gondolkozni, és jobbá teszik a dolgokat. A történetek amellett, hogy elmesélik nekünk, milyen különös és csodálatos forrásokból merítettek ihletet ezek az emberek az ötleteikhez, inspirációként is szolgálhatnak számunkra, amikor cégünk (vagy életünk) következő nagy dobásán töprengünk." (Forrásmegadás nélküli idézetek a könyvből, kiemelések tőlem)

Goodreads: "A legjobb ötletek a legszokatlanabb és -váratlanabb forrásokból jönnek. Lury, a vezető marketing tanácsadó és szerző, itt 75 rendkívüli innovációt mutat be, szintúgy az ihlet sok és sokféle forrását, amelyek cégeket kimagaslóan sikeres termékek és brandek létrehozására vezettek. A széles merítésű történetek nyomán rájövünk, hogy nincs mindenre alkalmas megoldás, s hogy a jó ötletet bármi kipattanthatja - a haragtól a feszengésig, mások megfigyelésétől a természet mesterfogásainak megismeréséig. Legfőképp, ez a könyv felhívás a rombolásra és a devianciára (azok innovációs értelme szerint - OP), és eredeti tippekkel és technikákkal szolgál a következő nagy dobás kereséséhez."

Sajátos vonása a szerző nézőpontja. Így beszél: "Marketinges berkekben manapság már hivatásszerűen űzik az innovációt - strukturálttá és indusztrializálttá tették. Szakaszkapukkal, tölcsérekkel, folyamatokkal és eszközökkel ruházzák fel, amelyeket különféle csomagolás mögé rejtenek... holott lényegét tekintve ezek mind-mind nagyon hasonlítanak egymásra. A marketingmantra egyre inkább arról szól, hogy az innováció mindig a fogyasztóval kezdődik. A fogyasztó az úr." Lury itt azt mondja, a marketing használja eszközül, s ez is igaz, de csak része az idevágó igazságok halmazának. Másutt azt idézi: "Az innováció többféle módon is létrejöhet.", ami közhely. S a híres Jerry Seinfeld humoristától idézi: "Az innováció onnan indul, amikor valakitől azt halljuk: »Tudod miből van már nagyon elegem?« - s ez valóban rávezethet egy jól kiaknázható keresletre. (Amióta az innováció fogalma megjelent itt is a szakmai- és a közgondolkodásban, rengeteg vita ment annak kiváltó okairól [s a valóban helytálló modell az innovációs kör, amelynek bármely pontjából indulhat!]. Ugyanígy mondható, hogy aki az innovációs fejlesztést kellő marketing-támogatás nélkül végzi, az ostoba. Az alapigazság, hogy a vakszerencse ritka segítsége nélkül a marketing és az innováció kéz a kézben segíthet sikerre. - OP)

"Egy marketing szakember egyik legfontosabb - és egyben legnehezebb - feladata az, hogy új ötletekkel álljon elő, és piacra vigye őket. Éppen ezért kell nyitottan fogadni mindenféle gondolatot, ötletet és inspirációt." (Ötletet "piacra vinni" úgy lehet, hogy abból olyan árucikket fejlesztenek, amelyet a piac elegendően nagy kereslettel fogad, és olyan áron hajlandó megvenni, ami nyereségessé teszi, a fejlesztési- és a piaci költségeket is beleértve, a termelést. Ekkor is marketing eszközökkel kell jóelőre ellenőrizni, lesz-e, teremthető-e a belőle származó árucikknek jó piaca, s hogy az milyen igények kielégítésével lehet a legsikeresebb. Kivétel talán Steve Jobs híres koncepciója. - OP)

"Úgy döntöttem hát, hogy ebben a történetgyűjteményben az innovációra fogok összpontosítani. Remek anekdotákat mesélek el, és közben megmutatom, hányféle módon is kaphat ihletet az ember. Kitérek arra is, hogyan lehet egy ötletet megvalósítani." S már nyitópéldája, a világ első ragasztóstiftjének esete is rávilágít: a legragyogóbb ötlet is csak akkor vezet sikerhez, ha találkozik a szaktudással, amely felismeri a benne rejlő lehetőségeket, és optimálisan ki is tudja aknázni azokat!

"Olyan sztorikat hozok, amelyek arról szólnak, hogyan találunk rá azokra a dolgokra, amelyeket még csak nem is kerestünk (Viagra). Bemutatom, hogyan találnak az innovátorok inspirációra a lehető legfurcsább helyeken (mondjuk egy börtönben), és hogyan tudunk újításra lelni, miközben egy szerettünkön segítünk (Maybelline).

Az inspiráció is számos forrásból eredhet. Ugyan mindig a fogyasztó a végcél, nem feltétlenül kell a fogyasztók »belelátásából« kiindulnunk. (Klasszikus kiindulások a kielégítetlen szükséglet kielégítése, valamint új szükséglet ébresztése és kielégítése. Ugyanakkor Jobs említett, híres és sokban sikeres alapelve: "A fogyasztó nem tudja, mit akar, de mi majd megtanítjuk neki!" - OP)

Minden történetet egy tanulsággal zárok - »ötletszikráknak«" nevezem őket, mivel feladatuk, hogy elősegítsék az ihlet szikrájának kipattanását. Ezeket én szűrtem le a leckékből vagy technikákból, de mindenki kénye-kedve szerint megtalálhatja bennük a saját magához leginkább passzoló következtetést."

Kordos Szabolcs: Egy város titkai - Budapesti legendák, legendás budapestiek - 21. Század Kiadó, 2022
Dr. Osman Péter ismertetése

"Kordos Szabolcs különleges fotókkal illusztrált új könyvében Budapest számos szegletének, épületének, ismert és ismeretlen helyének titkait tárja fel. Elvisz bennünket az Anker kupolájába, Pest híres és hírhedt mágnásainak palotájába, vagy éppen a Titanic-katasztrófa orvosának rendelőjébe. Bemutatja az eltűnt városrészeket, az egykor ünnepelt hírességek otthonait, és közben megismerjük azokat az embereket, sorsokat, történeteket, amelyek ezt a várost alakították. Nem történelemkönyv ez, hanem vérbő, gyakran komikus, másszor tragikus privát kalandozás térben és időben. Megelevenedik a múlt, és megszólalnak a leszármazottak, a szakértők és a mai lakók. A könyv elolvasása után garantáltan nem tud majd végigsétálni úgy Budapest utcáin, hogy ne a város rejtvényeit keresse a homlokzatokon.

Kordos előszavából: "Korábbi könyveimben izgalmas szakmák gyakorlóit, luxushotelek dolgozóit, taxisokat, vendéglátósokat, a repülőtér kiszolgálóit kérdeztem a hivatásuk kulisszatitkairól. Ezúttal egy teljes várost faggatok. Mert minden épület története végső soron emberek története, a falak között élő hús-vér személyeké, hírességeké, legendáké, hősöké és antihősöké, tudósoké, bűnözőké, milliárdosoké és szobalányaiké. Budapest minden sarkon tartogat izgalmas történeteket. Felfedésükhöz tudnunk kell azonban, hogy milyen jeleket kell keresnünk. Egy titokzatos monogram a lépcsőház rácsain, egy különös napóra a homlokzaton, kis angyalkák, vagy éppen zord katonák az ajtó felett. E soraimat egy olyan épületben írom, amelyet ledér hölgyek díszítenek, így állítva emléket egykori szoknyabolond építtetőjének, Pest egyik különc mágnásának. Az ablakom alatt elhaladók ritkán néznek felfelé, pedig ha tudnák mennyi intrikát, szerelmet és történelmet rejtenek e falak! Amit az olvasó a kezében tart, az nem történeti, vagy építészeti kalauz, hanem városi sztorik színes csokra. Ellátogatunk az egykori kivégzőhelyre éppúgy, mint Budapest legelegánsabb szállodai lakosztályba, a Deák tér kupolalakásába és a sztárok kedvenc forgatási helyszínére, az Adria-palotába. Megismerkedünk Móricz Zsigmond, Szendrey Júlia, Karády Katalin lakásának históriájával és a Sándor-palota első tulajdonosaival is. A könyv oldalain 45 különböző helyszínt és a hozzájuk tartozó igaz meséket mutatom be Óbudától a Várig, az Andrássy úttól a Palotanegyedig. Nyomozásom során bújtam a régi újságcikkeket, könyveket, dokumentumokat, régi és új fotókat hasonlítottam össze. Újságíró vagyok, a riportok során olyan embereket is megszólítottam, akik nálam sokkal többet tudnak az adott történetekről. Így került a kötetbe mérnök, történész, író, muzeológus, művészettörténész, jelenlegi bérlők és a hajdani tulajdonosok leszármazottai. Őszintén remélem, hogy az olvasó legalább annyit tanul a városról, történelméről, lakóiról, mint én a könyv írása közben. A legjobban annak örülnék, ha a kötet elolvasása után senki sem tudna majd úgy végigsétálni egy ismertnek hitt utcán, hogy olykor fel ne kiáltson: ott a Titanic orvosának lakása, amott az egykori híres bordély!" " - a LIRA ajánlójából

Úgy őszintén: lakóinak mekkora hányada ismeri ilyen részletességgel nem is az egész várost, de legalább a kerületeket, ahol lakik és ahol gyakran megfordul? A titkok pedig olykor meglepőek vagy épp pikánsak. Saját élmény: először járva egy hajdani, kívülről teljesen hétköznapi épületben lakó »innovációs kisbank« székhelyén, feltűnt annak nagyon jellegzetes belső felépítése. A főnökasszony jót mulatott ezen: "Igen, ez sokaknak szembe ötlik - hajdan valóban egy elegáns bordélyháznak épült."

Az 1950-es városegyesítéssel egybegyömöszölt Budapestet, amivé az azóta volt sokféle vezetés a 'testét' és a 'lelkét' tette, lehet szeretni, vagy kevésbé kedvelni - vitathatatlan azonban, hogy építészeti, művészeti, történelmi és kulturális remekek, és azokhoz kapcsolódó emlékek gazdag kincsestára. A mai világban ezekre kevésbé figyelünk, s az emlékek gyorsan kopnak. Gazdagabbá tesz, aki segít életben és a tudatunkban tartani ezeket, s ilyen ez a könyv is.
45 helyszín - ide csak szemelgethetünk belőlük néhányat a címekből és alcímekből:
  • Budapest Atlantisza - Az eltűnt Fürdő-sziget
  • Cicák, a walesi herceg és Mikszáth - A Király utca legendás Kék macska kuplerája
  • Egy polcnyira az anyóstól - így élt a Fővám téren Móricz Zsigmond
  • A dúsgazdag pasa, a nimfomán húg és a díva - Kőbe faragott nőimádat a Palota-negyedben
  • Ahol lelőtték a volt miniszterelnököt
  • Elátkozott telek a város szívében
  • A Tabán tragikus története
  • Tizenegy emeletes bunker a Vár alatt - ahol az aranykincset őrizték
  • Mélységek és magasságok a Törley-birodalomban
  • Kardnyelők, fakírok, és Ady Endre két nővel
  • Az Arizona mulató tündöklése és bukása
  • Pest legzüllöttebb kocsmája, a Két Pisztoly
  • Rendőrfőnök monogramja és Krúdy Gyula szerelmi fészke.

William Dalrymple: A sah visszatér - Háború Afganisztánért (1839-1842) - Park Könyvkiadó, 2022
Dr. Osman Péter ismertetése

Afganisztán: egy ország, amelyet sokan akartak, elfoglalni páran tudtak, de uralni egyikük sem. Az Encyclopaedia Britannicát idézve, "Birodalomépítők régóta igyekezték zsákmányul ejteni, nagy hadseregek évezredeken át próbálták leigázni, s erőfeszítéseik emlékművei mára romokban hevernek. Nehezen leküzdhető tájai sok birodalmi hódító törekvést állítottak meg, akárcsak népeinek ádáz kitartása a függetlenség mellett - s ez utóbbi oly erős, hogy az ország nem tudott nemzetté szilárdulni, hanem megmaradt versengő etnikai csoportok és állandóan változó szövetségeik mozaikjának." Ugyan a belső viszonyokról szól, de jól fejezi ki a hódítók végzetét is e könyv első fejezetének címe: "E honban bajos uralkodni"

A LIBRI Ajánlójából: "»Kötelező olvasmány mindenkinek, aki szeretné átlátni a modern kori Afganisztán szövevényes viszonyait. - Sunday Express« (és azok gyökereit - OP)
1839 tavaszán a britek első ízben rohanták le Afganisztánt. Ám kétesztendei megszállás után véres lázadás tört ki; az afgán nép a dzsihád hívó szavára fegyvert ragadott. A visszavonuló brit katonákat az afgán törzsek harcosai lemészárolták - ez volt a 19. század legszégyenteljesebb katonai veresége. Dalrymple korábban publikálatlan afgán és indiai forrásokból merítve lebilincselően eleveníti fel a brit birodalmat megrendítő egyik legsúlyosabb katasztrófát. Szemléletes példázattal szolgál gyarmatosító törekvésekről, kulturális konfliktusokról és végzetes elbizakodottságról. E könyv történelem a javából - égetően aktuális és könyörtelenül lényeglátó.

Dalrymple (1965) skót történész, művészettörténész, író. Kutatási területe India, Pakisztán, Afganisztán és a Közel-Kelet történelme és művészete." (Kiemelések tőlem)

A Park Könyvkiadó számos kötete - pl. Roger Crowley remekei, amelyek közül ötről e Hírlevélben is szóltunk - mellett ez a kötet is megérdemelne egy megkülönböztető karikát (tanúsító védjegyet) benne nagy IITO betűkkel: Intellektuálisan Igényes, Tudni vágyó Olvasóknak. Súlyos téma: máig is nagyon fontos tanulságokkal szolgáló, jellemzésekben és részletekben nagyon gazdag bemutatása az egyetemes történelem egy kritikus jelentőségű és nagyon jellemző epizódjának, az érdeklődést folyamatosan ébren tartó, remekül láttató, olvasmányos előadásban.

Dalrymple szól e művéről a The National News interjújában, amelynek külön érdekessége, hogy igényes arab célközönségnek mutatja be a könyvet. Az interjú felvezetője: "Dalrymple új könyve az első Angol-Afgán háború története, amelyben a világ egyik legszegényebb nemzete állt ellen a világ leghatalmasabb birodalmi hatalmának." (Részleteket idézünk)

Dalrymple "A könyv történelmi számvetés e háborúról. Ez volt a legkatasztrofálisabb vereség, amelyet addig a Brit Birodalom valaha is elszenvedett. 18 ezer katona történetét mondja el, akik bemasíroztak Afganisztánba, majd a Kabulból történt visszavonulásuknál csupán egyikük jutott vissza Dzsalálábádba. Egy teljes hadsereg veszett oda, áldozatául fegyvereknek, a Hindu Kush havának, a törzsi harcosok csapdáinak, akik foglyul ejtették vagy lemészárolták őket. A Brit Birodalom ekkor a csúcsán volt, s mégis legyőzte a Föld egyik legszegényebb nemzete. Hatalmas trauma volt ez a briteknek, az afgánoknak viszont történelmük csúcspontja, győzelmük mint Waterloo, Hastings, Trafalgar és az Angliai Csata egybegyúrva." (Azóta megszerezték a szovjetek és az amerikaiak skalpját is. - OP)

The National: "Gondolja, hogy e történet ebből az elmondásából az olvasók tanulhatnak a modern Afganisztánról?"

"Éppen ez a cél. Sok sok megtanulandó lecke van, s könyv egész célja elsősorban megmutatni, milyen őrültség volt megszállni Afganisztánt, másrészt a törzsi kapcsolatok bonyolultságát az országban. Ez az egyike a problémákkal leginkább terhelt nemzeteknek, ahol valaha is voltam, ám szintúgy az egyik legérdekesebb és lenyűgözőbb. A könyvhöz végzett kutatásom egyik legnagyobb öröme volt, hogy ott lehettem."

S a könyv zárszavából: "Minél alaposabban vizsgáltam a helyzetet, annál egyértelműbben találtam úgy, hogy napjaink neokolonialista portyáiból a Nyugat első katasztrofális afganisztáni beavatkozásának visszhangjai csendülnek ki. Hiszen az 1839-es háborút is holmi koholt fenyegetésről szóló hírszerzési jelentések alapján vívták meg: egyetlen orosz küldött Kabulba érkezésének hírére egy csapatnyi becsvágyó és ideológiailag elfogult háborús uszító minden alap nélkül megkongatta a vészharangot, mondván, hogy az oroszok inváziót terveznek a térségben.

A két megszállás között nem csupán felszínes, hanem lényegi párhuzamot vonhatunk. Új politikai bábjátékosok új ürügyekkel, új ideológiák alapján ugyanazokat a törzsi viszályokat kihasználva vívják 170 esztendő elteltével ugyanazokat a csatákat. Ugyanolyan anyanyelvű idegen csapatok szállták meg ugyanazokat a városokat, s az afgánok ugyanazokról a hegykoszorúkról és magashegyi hágókról indítanak ellenük támadásokat."

SAJTÓSZEMLE

duol.hu, 2022. 11. 14.
Rekordszámú DUE-hallgató jelentkezett a HSUP kurzusra

webradio.hu, 2022. 11. 14.
A magyar tudomány ünnepe - Szentágothai-díjakat adtak át a pécsi egyetemen

InfoRádió, Aréna, 2022. 11. 14.
Interjú Csák János, kulturális és innovációs miniszterrel 1.

Trend FM, Hírek 13:00, 2022. 11. 14.
Magyarország jó úton halad a körforgásos gazdaság gyakorlatba ültetésével, véli Birkner Zoltán

preshaz.eu, 2022. 11. 15.
Innovációs Olimpia
"...Felkerült a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia népszerűsítő videója a MISZ hivatalos Youtube csatornájára - jelentette a Présháznak a Magyar Innovációs Szövetség. A kisfilm Marczis Katalin Blankának, Prill Gábornak, Sisa Lászlónak, a NYSZC Bánki Donát Műszaki Technikum diákjainak, Zsigó Miklós felkészítő tanáruknak, Juhász Ferenc iskola igazgatónak, valamint Gurbánné Papp Máriának, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum főigazgató asszonyának közreműködésével készült..."

hirextra.hu, 2022. 11. 15.
Elérhető az innovációs olimpiát népszerűsítő videó

gondola.hu, 2022. 11. 15.
Videó az Innovációs Olimpiáról

innoteka.hu, 2022. 11. 15.
OTIO népszerűsítő videó

kk.gov.hu, 2022. 11. 15.
A Magyar Innovációs Szövetség Sajtóközleménye

folyoiratok.gov.hu, 2022. 11. 15.
Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát népszerűsítő videó készült

hiros.hu, 2022. 11. 15.
Az egyetem történetének legnagyobb digitalizációs projektje indulhat el

hirek.prim.hu, 2022. 11. 16.
A Magyarországról indult Women Startup Competition mára meghódította Dél-Kelet Ázsiát is!

hvg.hu, 2022. 11. 16.
Nemcsak a nagyvállalatok, hanem a kkv-k számára is jó növekedési terep lehet a tőzsde

Petőfi Népe, 2022. 11. 17., 2. oldal
Modern innovációs környezet
Digitalizálással teszik versenyképesebbé a Neumann egyetemet

Hvg, 2022. 11. 17., 64-74. oldal
Az ötszáz legnagyobb nyereségű magyarországi cég

Műszaki Magazin, 2022. 11. 17., 57. oldal
ZalaZONE innovációs nap

Műszaki Magazin, 2022. 11. 17., 58. oldal
Techtogether 2022

Műszaki Magazin, 2022. 11. 17., 16. oldal
Hét cég egy rendezvény

Délmagyarország, 2022. 11. 17., 1+3. oldal
Korszerűtudást adnak át

Veszprémi 7 nap, 2022. 11. 17., 1+3. oldal
A tudomány mindenkié

digitalhungary.hu, 2022. 11. 17.
A piaci trendekre reagálva indít új fizikus-mérnök képzést a BME

newtechnology.hu, 2022. 11. 17.
Kvantumtechnológia, fenntartható energia és mesterséges intelligencia az innovatív vállalatok fókuszában

magyarhirlap.hu, 2022. 11. 17.
Négy magyar tudós is bekerült a világ legidézettebb kutatói közé

ma.hu, 2022. 11. 17.
Négy magyar tudós is bekerült a világ legidézettebb kutatói közé

hang.hu, 2022. 11. 17.
Négy magyar is van a legtöbbet idézett kutatók listáján

hvg.hu, 2022. 11. 17.
Magyar kutatók is vannak az élmezőnyben egy rangos nemzetközi listán

index.hu, 2022. 11. 17.
A világ legidézettebb kutatói között szerepel négy magyar is

hir.ma, 2022. 11. 17.
Négy magyar tudós is bekerült a világ legidézettebb kutatói közé

radio88.hu, 2022. 11. 17.
Négy magyar tudós is bekerült a világ legidézettebb kutatói közé

kronikaonline.ro, 2022. 11. 17.
Új otthon félszáz startupnak - Vállalkozási inkubátorközpontot avattak Marosvásárhelyen

Blikk, 2022. 11. 18., 6. oldal
A világ legjobbjai között a hazai tudósok

hiros.hu, 2022.11.18.
Felsőoktatási szintű startup kurzus az egyetemen

haon.hu, 2022.11.18.
Tudományt népszerűsítő tanácskozást tartottak a szomszéd megyeszékhelyen

kultura.hu, 2022.11.18.
Négy magyar tudós is bekerült a világ legidézettebb kutatói közé

telex.hu
Porkoláb Imrét nevezték ki védelmi innovációs felelős miniszteri biztosnak

vg.hu, 2022.11.18.
Hatalmas kihívás, hogy a kutatás-fejlesztésbe fektetett összegek pénzügyileg megtérüljenek

klubradio.hu, 2022. 11. 19.
Kinevezték Porkoláb Imrét védelmi innovációs felelős miniszteri biztosnak

demedia.hu, 2022. 11. 21.
Összefogás az eredményesebb kémiai oktatásért, kutatásért

digitrendi.hu, 2022. 11. 21.
Innovatív technológiákra alapozó fizikus-mérnök képzés indul a Műegyetemen

frisshirek.hu, 2022. 11. 21.
Kemenesi Gábor lett az Év ismeretterjesztő tudósa

novekedes.hu, 2022. 11. 21.
Hogy állnak a magyar vállalkozások az innovációs versenyben?

teol.hu, 2022. 11. 21.
Korunk feladata a tudomány megújítása

mta.hu, 2022. 11. 21.
Kutatónők a magyar biotechnológia élvonalában - Videón a tudományünnepi konferencia

M1, Agenda, 2022. 11. 21.
OTIO Nagykövetek

medicalonline, 2022. 11. 22.
Felavatták a tudományos és innovációs olimpia nagyköveteit

innoteka.hu, 2022. 11. 22.
OTIO nagykövet avatás
"...A Magyar Innovációs Szövetség szervezésében, a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) nagyköveteinek ünnepélyes avatására egy kerekasztal beszélgetés keretében került sor 2022. november 21-én, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Pécsi Eszter termében..."

gondola.hu, 2022. 11. 22.
Innovációs nagykövetek

preshaz.eu, 2022. 11. 22.
Innovációs nagykövetek

pharmaonline.hu, 2022. november 22.
Felavatták a tudományos és innovációs olimpia nagyköveteit

hamisitasellen.hu, 2022. 11. 23.
Kevesebbet kalózkodunk az interneten - Hamisítás Elleni Nemzeti Testület

hirextra.hu, 2022. 11. 23.
Az innovációs olimpia nagykövetei

dehir.hu, 2022. 11. 23.
iTT Kutathatsz: mérnöki és természettudmányos fesztivált rendeztek Debrecenben

civishir.hu, 2022. 11. 23.
Tudományos érdekességek színes kavalkádja Debrecenben

demedia, 2022. 11. 23.
iTT Kutathatsz

hajdupress.hu, 2022. 11. 23.
Több száz középiskolás vett részt a DE beiskolázási rendezvényén

dehir.hu, 2022. 11. 23.
Debreceni pedagógus is megkapta az első magyar mérnöknőről elnevezett tanári díjat

NIOK Hírlevél, 702. szám, 2022. 11. 24.
32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia /OTIO/

innoportal.hu, 2022. 11. 24.
Négy magyar tudós is bekerült a világ legidézettebb kutatói közé

makronom.mandiner.hu, 2022. 11. 24.
Magyar startupokat visz sikerre az Európai Űrügynökség és a Design Terminal

marketingmorzsak.hu, 2022. 11. 24.
Kevesebb az illegális letöltés a magyar internetezők között

mta.hu, 2022. 11. 24.
Nyilvánosak az MTA tanulmányi versenyének első fordulós kérdései

szekszardihirek.hu, 2022. 11. 24.
Nem kalózkodunk már annyit a neten

tudas.hu, 2022. 11. 24.
Átadták a Pécsi Eszter Tanári Díjakat Budapesten

Trend FM, Reggeli monitor, 2022. 11. 24.
A Bay Zoltán Kutatóközpont az egyik legfőbb küldetésének tekinti a körforgasásos gazdasági modell bevezetését

Kelet-Magyarország, 2022. 11. 25., 3. oldal
Nagykövet lett a Krúdy-gimi egykori diákja

kpszti.hu, 2022. 11. 26.
32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia

heol.hu, 2022. 11. 26.
Az egri Novák Blankát választották az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia nagykövetévé

szon.hu, 2022. 11. 26.
Nagykövet lett a Krúdy gimi egykori diákja

feol.hu, 2022. 11. 26.
Fehérvár büszke a nagyköveteire - Molnár Janka Sára és Laufer Tamás Jónás óriási sikere

INNOVA Hírlevél, 2022. OKTÓBER - NOVEMBER, 3. oldal
Észak-Alföldi Innovációs Díjátadó

INNOVA Hírlevél, 2022. OKTÓBER - NOVEMBER, 4- 6. oldal
32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia

Innotéka, 2022. november, 8. oldal
Nobel-díjasok 2022-ben

Innotéka, 2022. november, 21. oldal
Fókuszban a társadalmi innováció

Innotéka, 2022. november, 22- 23. oldal
Innovációs olimpia fiataloknak

Innotéka, 2022. november, 32- 33. oldal
Terjeszteni az innováció kultúráját
"...A koronavírus miatti kényszerszünet után ismét a tagok jelenlétében tartották meg a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) közgyűlését..."
Szerkesztő: Pazsák Zsófia, Design: Visualia Stúdió, Felelős kiadó: Dr. Szabó Gábor. A Hírlevél minden páros hét keddi napján jelenik meg, és aznap internetes portálunkon is olvasható.
Hírlevélszerkesztőség: 1116 Budapest, Fehérvári út 108-112.
tel.: (+36 1) 2000-731, e-levél: innovacio@innovacio.hu
A Hírlevélre a www.innovacio.hu c. portálon lehet regisztrálni.